Optimizing the service policy of a mobile service provider through competitive online solutions to the 0/1 knapsack problem with dynamic capacity
Dinamik kapasiteli 0/1 knapsack problemine rekabetçi çevrimiçi çözümler getirerek hareketli servis sağlayıcıların servis verme politikalarını eniyileme
- Tez No: 385135
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda enerji verimli gönderim şemalarına sahip, kendi-kendine yetebilen ve çevre dostu haberleşme sistemlerine duyulan ihtiyaç önemli ölçüde artmıştır. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda enerji hasatı yapan ağların kaynak paylaşım problemlerinde kullanılabilecek çevrimdışı çözümler üzerine çalışılmış ve birçok yöntem önerilmiştir. Bu tez kapsamında çevrimiçi bir problem incelenmiştir. Son yıllarda endüstriyel girişimlerle geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması düşünülen yeterli alt yapıya sahip olmayan bölgelere internet sevisi sağlama fikri bu çalışmanın temel esin kaynağı olmuştur. Güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak kendi-kendine yetebilen, stratosferde uçan bir platform üzerine yerleştirilmiş mobil servis sağlayıcılar, üzerinden geçtikleri alanlardaki kullanıcılara internet erişimi sağlayarak bu fikri hayata geçirme imkanı sunmaktadır. İzlediği yol boyunca gelen kullanıcı taleplerini en yüksek oranda karşılama eğiliminde servis sağlama amacı taşıyan bu istasyonların, servis devamlılığını garanti edebilmeleri için mevcut enerji kaynaklarını ölçülü bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar incelenerek gerekli alt yapı verildikten sonra problem, 0/1 knapsack problemi olarak modellenmiştir. Daha sonra, kural tabanlı vb. çeşitli yöntemler karar verme problemine uygulanmış ve eşik bulma yöntemi izlenerek çeşitli çevrimiçi çözümlere ulaşılmıştır. Önerilen çevrimiçi çözüm yöntemlerinin performansları çevrimdışı en iyi çözüm ile rekabetçi oran analizi yoluyla karşılaştırılmış ve testler sonucunda bu yöntemlerin performans verimliliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Demand for sustainable and environmentally friendly communication systems with energy efficient transmission schemes has increased eminently in the last decades. Resource allocation problems for energy harvesting networks have been studied and many offline solutions have been proposed. An online problem is examined throughout this thesis. Recent industry efforts to provide Internet service to areas deprived of telecommunications infrastructure have been the main inspiration for the studies conducted here. A mobile Internet service provider, a flying platform in the lower stratosphere empowered by the renewable energy (solar, wind, etc.), is envisioned to provide Internet access to the users as it moves over an area. Throughout its path, the station aims to achieve maximum throughput by responding to the demands of the users while prudently managing its available energy. Given the related background, first, the problem is modelled as a 0/1 knapsack problem. Then, several online heuristics are proposed using threshold policies obtained through various methods applied to the decision problem, including rule-based heuristics. Performances of these policies are compared via competitive ratio analysis with the optimal offline solution, which yield a computationally efficient outcome.