Real-time single frame superresolution
Gerçek zamanlı tek resim süperçözünürlük
  1. Tez No: 385134
  2. Yazar: CEM TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gerçek zamanlı süperçözünürlük uygulamaları, artan izleme kameraları ve yaygınlaşan düşük çözünürlüklü kamera kullanımı ile artmaktadır. Bu tezde gerçek zamanlı iki superçözünürlük algoritması önerilmiştir. İlk algoritmada (NDUID) çift-olmayan çözünürlük arttırma metodu ile düzgün kenarlı yüksek çözünürlüklü resim elde edildikten sonra akıllı ters evrişim ile yüksek frekanslar belirginleştirilmiştir. İkinci algoritmada (EDAT) toplam değişim bazlı ayrışım metodu ile resim iki kanala ayrılmıştır. Yüksek gürültü içeriği olan doku kanalı bicubic yükseltme metodu ile yükseltilirken, resmin görsel olarak önemli kısmı olan yapı kanalı kenar uyumsal eklenti metodu ile büyütülmüş ve şok filtre ile kenarlar belirgin hale getirilmiştir. Sonuç bu iki kanalın toplanması ile elde edilmiştir. EDAT, gerçek zamanlı bir uygulamada ispatlanmak amacıyla alan programlanabilir kapı dizisi (APKD,FPGA) üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A demand in real-time applications for superresolution increases as the surveillance and low resolution camera usage is spread for cost optimization. In this thesis two real-time superresolution algorithms have been proposed. The first algorithm (NDUID) is composed of non-dyadic upsampling cascade for smooth interpolation and an edge enhancement block that uses a non-blind deconvolution. Second algorithm (EDAT) starts with Total Variation decomposition. The structure component is interpolated with a fast edge adaptive interpolation and the edges are enhanced using a shock filter. Texture channel only upsampled by bicubic interpolation. The EDAT is also implemented on a Spartan 3A DSP FPGA to demonstrate the results on a real application. Experimental results show that implemented algorithm is capable of upsampling 320x240 resolution images by a factor of two at 52 fps with better quality than other real-time algorithms.