Investigation of the effects of structural characteristics of object-oriented software on fault-proneness
Nesne tabanlı yazılımların yapısal özelliklerinin hata yatkınlığı üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 385136
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Birleşik Modelleme Dili (UML) kullanılarak geliştirilen yazılımların model seviyesinde gözlenebilen bazı yapısal özelliklerinin yazılım kalitesi üzerine, kaliteyi yazılımın hataya yatkınlığı olarak tanımlayarak, etkilerini incelemektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'de önde gelen bir savunma sanayii kuruluşu olan Aselsan tarafından geliştirilen gerçek zamanlı gömülü yazılım bileşenleri analiz edilmiştir. Yazılım bileşenlerinin UML modellerinden ölçülen yazılım metrikleri ve bu bileşenlere ait hataya yatkınlık metrikleri arasındaki ilişki hem grafiksel hem de istatistiksel olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of structural characteristics of object-oriented software, which are observable at the model level of the software developed by means of Unified Modeling Language (UML), on software quality, assessing quality in terms of fault-proneness. In the scope of this thesis study, real-time embedded software components developed by Aselsan, a leading defense industry company in Turkey, were analyzed. The correlation between software metrics measured from the UML models of the software components and fault-proneness metrics of those software components were presented both graphically and statistically.