Dynamic allocation of renewable energy through a stochastic knapsack problem formulation for an access point on the move
Hareketli erişim noktaları için olasılıksal knapsack problemi formülasyonu ile dinamik yenilenebilir kaynak ataması
- Tez No: 385137
 - Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda endüstriyel alanda telekommünikasyon altyapısı eksik bölgelere internet saglamak amacıyla stratosferde uçan veya süzülen platformlar geliştirilmeye başlanmıştır. Bundan hareketle, bu tezde enerji hasatı kabiliyetli (günes, rüzgar vb.) ve Hareketli Erişim Noktalarının (HEN) hareket sürecince karşılasacağı kullanıcılara kaynak atama problemi incelenecektir. Problem kurulumunda, ard arda beliren farklı özelliklere sahip (fayda ve enerji talebi) kullanıcılar için HEN'in çevrimiçi bir şekilde servis verip vermeme kararı vermesi gereklidir. HEN'in nihai hedefi karşılaşılan kullanıcılardan elde edilecek fayda beklentisini maksimize etmek aynı zamanda enerji kapasitesini asmamaktır. Problem 0/1 olasılıksal knapsack problemi olarak formüle edilebilir. Mevcut enerjinin olasılıksal enerji hasatı ile arttığı düşünüldüğünde, formülasyonda kullanılan knapsack problemi dinamik kapasiteye sahiptir. Bu tezde sonlu ve sonsuz ufuklu durumlar için dinamik ve olasılıksal yöntemler önerilmektedir. Dinamik programlama yaklaşımı kullanılarak belirli durumlarda e¸sik bazlı bir yöntemin ideal olduğu gösterilmektedir. İdeal çözümün yapısal özellikleri göz önünde bulundurularak kısa vadeli dinamiklere uyum sağlayabilen etkili en iyi altı çözümler önerilip farklı senaryolardaki performansları incelenmektedir. Ayrıca, kaynak atama yöntemleri ile birlikte kullanılmak üzere Kalman bazlı güneş enerjisi kestirim algoritması değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem studied in this thesis has been motivated by recent industry efforts toward providing Internet service in areas of the world devoid of regular telecommunications infrastructure via flying or floating platforms in the lower stratosphere. According to the abstraction in the thesis, the Access Point on the Move (APOM) having a renewable energy supply feature (solar, wind, etc.) must judiciously allocate this resource to provide service to users that demand service from it while it moves over an area. Within the problem setup, users with various stochastic characteristics (resource demands or rewards) appear in a sequential manner and the APOM must make online decisions whether or not to provide service to each appearing user. The objective of the APOM is to maximize a total utility (reward) provided to the encountered users. The problem is formulated as a 0/1 stochastic knapsack problem with stochastically growing dynamic capacity, solution of which is not available in previous literature. In this thesis, dynamic and stochastic policies are proposed considering the cases of both finite and infinite problem horizons. A threshold based policy based on dynamic programming approach is shown to be optimal under some conditions. Taking advantage of the structural characteristics of the optimal problem, promising suboptimal solutions that can adapt to short-time-scale dynamics are proposed and their performance are analysed in different scenarios. Kalman filtering based prediction of solar energy to inform online resource allocation policies is also considered.