Duty cycle optimization in energy harvesting sensor networks with application to bluetooth low energy
Enerji hasatı yapan sensör ağlarında görev döngüsü eniyilemesi ve bluetooth low energy ağlarına uygulanması
- Tez No: 385140
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Literatürde kablosuz sensör ağları için varolan küme içi haberleşme protokolleri zaman bölmeli çoklu erişime (TDMA) göre, gelişigüzel zaman aralıkları atayarak yapılmıştır. Bu tez çalışması, küme elemanlarının enerji tahminlerine göre bir zaman aralığı isteğinde bulunduğu ve küme liderinin bu zaman aralıklarını küme elemanlarına atadığı yeni bir zaman çizelgelemesi methodu önerir. Bu yöntemle kablosuz sensörlerin görev döngüsü ayarlanarak yaşam sürelerinin uzatılması hedeflenir. Yapılan simülasyonlar neticesinde algoritmamızın LEACH'de kullanılan küme içi haberleşme protokolüne kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Ayrıca, bu tez, yeni bir haberleşme teknolojisi olan Bluetooth Low Energy (BLE) protokolü için geliştirilen sadece hasat edilen enerjinin kullanıldığı yeni bir duyuru çizelgelemesi tekniğinin uygulamasını yapar. BLE113 Development Kit, duyuru aralıkları enerji hasatına göre uyarlanmış duyuru paketlerini Bluegiga firmasının bir başka ürünü olan BLE112 USB Dongle cihazına gönderir. Aynı zamanda, bu duyuru paketleri, BLE113 Development Kit ürününü besleyen enerji kaynaklarının durumunu gözlememizi sağlar. Bu uygulama kullanılarak iç ve dış mekanlarda alınan ölçümlerde, duyuru yayılmasının enyükseltildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The intracluster communication protocols of wireless sensor networks (WSNs) in the literature are designed according to time division multiple access (TDMA) with random slot allocations. This thesis proposes a novel scheduling algorithm for WSNs, in which cluster members (CMs) request time slots according to their energy predictions, and cluster head (CH) assigns these slots to members. The aim of this work is to increase the network lifetime by arranging the duty cycling of wireless sensor nodes. The simulations show that the proposed algorithm outperforms the intracluster communication protocol designed in LEACH. In addition, this thesis includes the implementation of a new communication technology, Bluetooth Low Energy (BLE), in a way to ensure energy neutral operation. BLE113 Development Kit transmits the advertisement packets, whose advertising intervals are arranged according to the energy harvesting pattern, to the BLE112 USB Dongle by Bluegiga. These advertisement packets also allow us to observe the conditions of the energy sources that power up BLE113 Development Kit. The tests conducted using this application in indoor and outdoor environments show that the throughput is maximized.