Analysis of urban morphology in squatter transformation areas
Kentsel dönüşüm alanlarında kent morfolojisinin irdelenmesi
  1. Tez No: 385139
  2. Yazar: MUSTAFA RAŞİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde kentsel dönüşümün etkileri ve sonuçları siyasal ekonomi, kentsel tasarım, kent planlama ve kent sosyolojisi gibi farklı disiplinlerde önemli bir olgu olarak tartışılmaktadır. Türkiye'de kentsel dönüşüm projelerine dair yapılan eleştiriler genel olarak projelerin fiziksel mekân dönüşümü odaklı olmasıdır. Bu bağlamda çalışmanın amacı Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri vasıtasıyla üretilen mekânların kalitesinin irdelenmesidir. Kentsel dönüşüm projeleri, gecekondu yerleşmelerinin çevresel ve yapısal kalitesini arttırmakla beraber daha farklı bir ölçek, kapsam ve mekânsal içerik yaratmaktadır. Kent morfolojisi doku ve gelişim süreçlerini irdeleyerek kentsel alanın mekânsal yapısı ve karakteriyle uğraşmaktadır. Ayrıca, fiziksel mekânda kurulan sosyal mekâna dair ipuçları vermektedir. Türkiye'nin gecekondulaşma ve çözüm sürecinde iki temel dönüşüm modeli görülmekte olup, bunlar geniş ölçekli kentsel dönüşüm projeleri ile parçacı yaklaşımı olan ıslah imar planlarıdır. Bu çalışmada kent morfolojisi ve kentsel tasarım araçları vasıtasıyla Türkiye'de kentsel dönüşüme uğramış alanlar ile Antakya Bağrıyanık örneğini içeren dönüşüme uğramamış alanların karşılaştırılması yoluyla kentsel dönüşüm projeleriyle üretilen mekân kalitesi irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The impacts and results of urban transformation have been discussed as an important issue in developing countries by different disciplines as political economy, urban design, city planning and urban sociology. Urban transformation projects in Turkey are mainly criticized since the main focus is about physical transformation. In this context, the aim of the study is to determine what quality of space is produced by urban transformation projects in Turkey. Urban transformation projects create a different scale, scope and content of space that the environmental and structural quality generally raises with respect to squatter settlements. Urban morphology deals with the spatial structure and character of an urban area by examining its patterns and the process of its development. Furthermore, it gives clues about the social space constructed in the physical space. Two main transformation models have been implemented to solve the squatter problem in Turkey as the large-scale redevelopment projects and the partial implementation plans. In this study, via urban morphology and urban design analysis tool, the quality of spaces created through urban transformation projects are investigated by analyzing and comparing transformed areas in Turkey with an existing squatter settlement which is Antakya, Bagriyanik district.