A new collaborative filtering algorithm using near-clique bipartite graph clusters
İki kısımlı çizge kümelemelerine yakın çizgeleri kullanarak yeni imeceli filtreleme algoritması
  1. Tez No: 385141
  2. Yazar: HÜSNÜ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Öneri sistemleri film seçmek, yeni şarkılar bulmak, yeni insanlarla iletişim kurmak gibi günlük kullanımlarımız için giderek daha önemli bir hal almaktadır. Bu sistemler mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde en iyi önerileri vermeye çalışır. Bunu başarmak için çeşitli yöntemler kullanılır. Benzerlik metrikleri ve gruplandırma daha iyi öneriler elde etmek için kullanılırken, paralel algoritmalar ve boyut azaltma yöntemleri daha hızlı sonuç almak için kullanılır. Bu çalışmada kullanıcıların bilgilerini ve geçmiş tercihlerini kullanarak, yeni önerileri yüksek doğrulukla bulmaya çalışan öngörü algoritmaları tasarladık. Algoritmalarımız tam iki kısımlı çizgelere yakın çizgeleri bulmak için sıradüzensel gruplandırmayı kullanır. Bu çizgeler kullanıcılar ve öğeler arasında güçlü bağlantıların olduğunu gösterir. Ancak, tam ikili çizgelerin var olup olmadığını bulmak NP-Tam problemdir. Bu yüzden, sıradüzensel gruplandırma ve benzerlik metrikleri kullanılarak tam iki kısımlı çizgelere yakın çizgeler belirlenir. Algoritmaların performansı MovieLens veri kümesi kullanılarak değerlendirildi. Sonuçlar gösteriyor ki, bütün veri kümesi için yüksek doğrulukla sonuçlar elde edilirken, özellikle ilk kısımlarda yapılan tahminlerin doğruluğu daha da yüksektir.
Özet (Çeviri)
Recommendation systems are becoming increasingly crucial for everyday tasks such as choosing movies, discovering new songs, connecting to other people. These systems try to give the best recommendations as quickly as possible. In order to achieve this target,they employ similarity metrics and clustering for better suggestions, parallel algorithms and dimensionality reduction for fast running time. In this study, we propose prediction algorithms that complete missing values using former user preferences and user information. Our algorithms utilize hierarchical clustering with bottom-up approach to find nearly complete bipartite graphs(near-clique). Near-clique graphs indicate strong connectivity between users and items. However, finding complete bipartite graph is an NP-Complete problem. Therefore, hierarchical clustering and similarity metrics are used for detecting near-clique graphs as much as possible. Predictions are made by using near-clique graphs. To evaluate the algorithms performance, the experiments are held on the MovieLens dataset. The results show that, we achieved high accuracy for overall predictions and especially initial predictions are remarkable.