Weyl-invariant higher curvature gravity theories
Yüksek mertebeden eğrili weyl-değişmezli kütle çekim kuramları
- Tez No: 385142
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, Weyl-değişmez bir şekilde genişletilmiş üç-boyutlu Yeni Kütleli Kütle-çekim, genel n-boyutlu Yüksek Mertebeden Eğrili Kütle-çekim teorileri ve üç boyutlu Born-Infeld Kütle-çekim teorisi detaylı şekilde analiz edildi. Weyl-değişmez tarafından gerekli görüldüğü üzere, bu ayar teorilerinin eylem integralleri birimli parametre içermezler, dolayısıyla lokal simetri Standard Model Higgs mekanizmasındaki gibi (Anti) de Sitter vakumlarında kendiliğinden kırılır. Düz uzay-zaman vakumunda, simetri kırılma mekanizması çok karmaşıkdır: Birimli parametreler kuantum teorisindeki birimsel dönüşümden gelir; bundan dolayı konformal simetri Coleman-Weinberg mekanizmasına benzer olarak halka seviyesinde (3-boyutta iki-halka seviyesinde ve 4-boyutta bir-halka seviyesinde) kırılır. Simetrinin kırıldığı fazlarda, Yeni Kütleli Kütle-çekim teorisi hariç, genel olarak teoriler boyutsuz parametrelerin özel aralıklarında üniter (takyon ve hayalet olmaksızın) bir kütlesiz tensör, bir kütleli (veya k\"{u}tlesiz) vektör ve bir kütlesiz skaler parçacıklar olarak hareket ederler. Yeni Kütleli Kütle-çekim teorisinde ise Fierz-Pauli-tipi kütleli bir graviton vardır. Son olarak, Weyl-değişmez Einstein-Gauss-Bonnet teorisinin n-boyutlu Weyl-değişmez ikinci dereceden Kütle-çekim teorileri içerisinde üniter olan tek teori olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Weyl-invariant extensions of three-dimensional New Massive Gravity, generic n-dimensional Higher Curvature Gravity theories and three-dimensional Born-Infeld gravity theory are analyzed in details. As required by Weyl-invariance, the actions of these gauge theories do not contain any dimensionful parameter, hence the local symmetry is spontaneously broken in (Anti) de Sitter vacua in analogy with the Standard Model Higgs mechanism. In flat vacuum, symmetry breaking mechanism is more complicated: The dimensionful parameters come from dimensional transmutation in the quantum field theory; therefore, the conformal symmetry is radiatively broken (at two loop level in 3-dimensions and at one-loop level in 4-dimensions) \`{a} la Coleman-Weinberg mechanism. In the broken phases, save for New Massive Gravity, the theories generically propagate with a unitary (tachyon and ghost-free) massless tensor, massive (or massless) vector and massless scalar particles for the particular intervals of the dimensionless parameters. For New Massive Gravity, there is a massive Fierz-Pauli-type graviton. Finally, it is shown that $n$-dimensional Weyl-invariant Einstein-Gauss-Bonnet theory is the only unitary higher dimensional Weyl-invariant Quadratic Curvature Gravity theory.