Pulse phase resolved x-ray spectroscopy of four accretion powered millisecond pulsars
Dört kütle aktarımı yapan milisaniye atarcasının puls faz çözümlü x-ışın tayf ölçümü
- Tez No: 385143
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, kütle aktarımlı milisaniye atarcası olan IGR J00291+5934 , IGR J17498- 2921 , XTE J0929-314 ve XTE J1807-294 cisimlerinin faz çözümlü x-ışın tayfölçümü sunulmaktadır. Rossi X-ray Timing Explorer (RXTE) arşiv gözlemleri kullanılarak, cisimlerin patlamaları süresince faza bağlı değişiklikleri kontrol edilip, foton indisi ile karacisim sıcaklığı gibi tayfsal parametrelerdeki olası korelasyonlara bakılmaktadır. IGR J17498-2921 cisminin 2011 patlamasının analizlerinde , foton indisi ile cismin akı değişimi parametreleri arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. XTE J0929-314 cisminin 2002 patlamasının analizlerinde, karacisim sıcaklığı ile foton indisi arasında negatif korelasyon bulunmuştur. XTE J1807-294 cisminin 2003 patlaması analizlerinde, yaklaşık 150 günlük RXTE gözlem datası 3 patlama olan ve 4 patlama olmayan bölüm olmak üzere toplamda 7 bölüme ayrılmıştır. Birinci patlama bölümü analizlerinde , sıcaklığı ile foton indisi arasında negatif korelasyon bulunmuştur. İkinci patlama bölümü analizlerinde, karacisim sıcaklığı ile foton indisi arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. İkinci patlama olmayan bölüm analizlerinde, foton indisi ile cismin akı değişimi parametreleri arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Dördüncü patlama olmayan bölüm analizlerinde foton indisi ile cismin akı değişimi parametreleri arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Öte yandan, XTE J1807-294 cisminin üçüncü patlama bölümü, birinci patlama olmayan bölümü ve üçüncü patlama olmayan bölümü analizleri ile IGR J00291+5934 cisminin 2008 Eylül patlaması analizlerinde karacisim sıcaklığı, foton indisi ve cismin akı değişimi parametreleri arasında net bir değişiklik bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pulse phase resolved X-ray spectroscopy of four accretion powered millisecond pulsars which are IGR J00291+5934 , IGR J17498-2921 , XTE J0929-314 and XTE J1807-294 will be presented. Phase dependent changes during their outbursts will be checked for possible correlations of spectral parameters such as photon index and blackbody temperature with rotation phase using archive of Rossi X-ray Timing Explorer (RXTE) observations. In the analysis of IGR J17498-2921 in 2011 outburst , positive correlation is found between photon index and flux. In the analysis of XTE J0929-314 in 2002 outburst, negative correlation is found between photon index and blackbody temperature. In the analysis of XTE J1807-294 in 2003 outburst, about 150 days RXTE observation data is divided into 7 states, which consist of 3 flare and 4 non flare states. In the first flare state analysis, negative correlation is found between blackbody temperature and photon index. In the second flare state analysis, positive correlation is found between blackbody temperature and photon index. In the second non-flare state analysis, positive correlation is found between flux and photon index. In the fourth non-flare state analysis, positive correlation is found between flux and photon index. On the other hand, correlation between blackbody temperature, photon index and flux is not found in the analysis of third flare state, first non-flare state and third non-flare state analysis of XTE J1807-294 and in the analysis of IGR J00291+5934 in September 2008 outburst.