Characterization of rock by geophysical techniques
- Tez No: 38515
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZ Çalışmanın amacı. Bornova Osmangazi ' deki 7'nolu tasooagındaki andezitlerin kayac kalitesi değişimini. Jeofizik teknikler kullanarak yorumlanmasıdır. Bornova ve Bayraklı arasındaki Tas ocağı-7' nin 1/200 ölçekli ayrıntılı mühendislik jeolojisi haritası yapılmış ve ana süreksizliklerin konumu ve andezitik kaya kütlesinin ayrışma profili bu harita üzerine işlenmiştir. Tasocagındaki andezitler ayrışma derecelerine göre az ayrışmış-orta ve çok ayrışmış olarak sınıflandırılmıştır. Tas ocağında yeralan ana süreksizlikler oluşumlarına göre sınıflandırılmıştır. Soğuma çatlakları ve akma yüzeyleri» senjenetik yaslı, tansiyon ve makaslama çatlakları epijenetik yaslı olarak sınıflandırılmıştır. Jeofiziksel çalışmalarda Tam Schulumberger methodu kullanarak sağlanan verilerle KB-GD doğrul tulu kaya kütlesinin kesitleri çizilmiştir. Bu verilere göre iki ana tabaka vardır ; altta orta ayrışmış andezitik kaya, üstte çok ayrışmış andezit ve en üstte örtü tabakası yer al maktadır. Ek olarak, taşocağı 'nin batı şevinde kayma zonunun yaklaşık derinliği tahmin edilmeye çalışılmıştır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to assess of the rock mass quality variation in Bornova-Osmangazi andesite quarry-7, with the geophysical methods. * A 1/200 scale detailed engineering geological map of the quarry-7 between Bornova and Bayraklı was made and orientation of the main discontinuites and weathering profile of andesitic rock mass are plotted on this map. Weathering grades of andesites were classified as slightly weathered, moderately weathered and highly weathered in the quarry. Main discontinuites observed in the quarry are classified according to their origins. The flow bands and cooling surfeces in andesitic rock mass were classified as syngenetic, while tensile joints and shear zones were also classified as epigenetic. According to the geophysical resistivity depth sounding results two main layers were obtained as the weathered andesitic zone with soil cover at the top and the second layer may represent the andesitic rock mass. Two profiles were prepared from the geophysical data both trending in the NW-SE direction. Additionally, approximate depth of the sliding zone was predicted along the western slope. 11