İzmir Körfezi'nde (Ege Denizi) dağılım gösteren istavrit balığının (Trachurus trachurus L., 1758) bazı biyolojik ve demekolojik özellikleri
- Tez No: 38516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Izmir Körfezi 'nde (Ege Denizi) dağılım gösteren istavrit (Trachurus trachurus L.,1758) un bazı biyolojik özellikleri ile büyüme değerlerinin tanımlanmasını amaçlayan bu çalışma için Ekim 1993 - Ekim 1994 tarihleri arasındaki toplam 12 aylık süre içerisinde ancak 8 aylık balık örneklemesi yapı 1 arak, toplam 625 balık ve otolit toplanmıştır. Bireylerin yaş, cinsiyet, ovaryum safhaları tespit edilerek, çatal boy ve total ağırlıkları ölçülmüştür. Otolit boyu-çatal boy, boy-ağırlık arasındaki ilişkiler ve kondüsyon faktörleri hesaplanmış; yaş-eşey kompozisyonu hesaplanarak şekil ve tablolarla mukayesesi yapılmış, ayrıca ağırlık ve boy frekans dağılımları verilmiştir. Son olarak da, yaş okumaları ve boy verileri kullanılarak gelişme parametreleri hesaplanmıştır. örneklerin boy ve ağırlık ortalamaları sırasıyla; 11.7 cm., 13.7 cm., 16.3 cm., 17.5 cm., 18.2 cm.; 18 g., 29 g., 52 g., 63 g., 79 g. olarak hesaplanmıştır. En küçük boy 9.5 cm., en büyük boy ise 18.2 cm. olarak ölçüldü, ilk olarak Aralık-Ocak, ikinci olarak da Şubat-Mart aylarından başlayarak küçük balıkların stoka katılımı gözlenmiştir. Toplamda dişi-erkek oranı; 1:0.58 olarak bulunmuştur. Yapılan yaş değerlendirmelerinde I. yaş grubu % 59.68, II. yaş grubu % 34.67, III. yaş grubu % A. 52, IV. yaş grubu % 0.97 ve son olarak V. yaş grubu % 0.16 olarak hesaplanmıştır. örneklerin boy-ağırlık ilişkisi; Dişi bireylerde : W=0. 00674*LÎ157 Erkek bireylerde : W=0. 00637*1/ 3.218Toplam, : W=0. 00652*L3m olarak bulunmuştur. Bütün örneklerde allometrik bir büyüme gözlenmiştir. örneklerin büyüme, değerleri; > Dişi bireylerde : L«>=18.96 cm, K=0.61, to=-0.74, W«>=82.02 g. Erkek bireylerde: L»=19.44 cm, K=0.60, to=-0.69, W»=89.36 g. Toplam : L»=19.28 cm, K=0.59, to=-0.73, W«>=86\73 g. Kondüsyon faktörü tüm örneklerde aralık ayında artmıştır. Mortalite değerleri ise, toplam ölümler (Z) ; 2.52, doğal ölümler (M); 1.28, ve balıkçılıktan olan ölümler (F) ; 1.24 tür. Araştırma sonucu olarak, tüm istavritler genç bireylerden oluşmuştur. I. yaş grubu (% 59.68) diğer gruplardan daha baskındır. Bu durumda populasyon üzerinde balıkçılığın oldukça fazla etkisi olabilir yada jüvenil sürüler gelişmeleri için besince zengin olan izmir Körfezi 'ne girmekte ve burayı bir beslenme ve gelişim alanı olarak kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Within the framework of this research work, fish samples were collected in monthly 8 surveys between October 1993 and October İ994 in order to determine the biologic properties and the growth values of Horse mackerels (Trachurus trachunis L., 1758)' distributed in Izmir Bay (Aegean Sea)..Total 625 fish and their otoliths have been collected. The age, sex and ovary stages were determined; total weights and fork lengths were measured in all samples. The relationships between otolith length-fork length, length-weight and condition factors were calculated; age-sex composition were determined and shown comporatively with tables and figures. Further, length and weight frequency distributions were obtained. Finally, the growth parameters were computed by using age reading and fork length data., The length and weight averages were as follows; 11.7 cm., 13.7 cm., 16.3 cm., 17.5 cm., 18.2 cm.; 18 g., 29 g.,. 52 g., 63 g., 79 g. The measured length of the smallest fish was 9.5 cm. and the largest fish was 18.2 cm. It was observed that the joining of the small fishes to the stock occur in first, December - January; second, February - March. The calculated total female-male ratio was 1:0.58... According to the. age determinations, it was found that 59.68 % was in age group I, 34.67 % was in age group II, 4.52 % was in age group III,; 0.97 % was in age group IV and finally 0.16 % was in age group V. The length-weight rates were calculated and it was found that; Female individuals: W=0. 00674*LJ '"Male individuals : W=0. 00637*L3m Total : W=0. 00652*L3m An allometric growth were observed in all samples. The growth values were also calculated. The results are as follows; Female indi viduals :L»=1 8. 96 cm, K=Q.61, to=-0.-74, W»=82.02 g Male individuals ;L°>=19.44 cm, K=0.60, to--0. 69, W°>=89. 36 'g Total :L»=19.2S cm, K=0.59, to=-0.73, W°>=86. 73 g The condition factor increased in December in all samples. The mortality values were; total mortality (Z)=2.52, naturel mortality (M)=1.28 and fishing mortality (F)=1.24. As a result of this investigation, all of the Horse mackerels were young individuals. I. age group (% 59.68) is quite dominant than the other age groups. In that case, there may be too much fishing effect on the population or the young individuals were entered the Izmir Bay for their growth, as a nursery ground.