İçme suyuna farklı düzeylerde ilave edilen esansiyel yağ karışımlarının (Nane+kekik+ardıç+biberiye) broylerlerde besi performansı, kesim ve karkas özellikleri üzerine etkisi
The effects of supplementation different levels essential oil mixed (Mint+thyme+thrush+rosemary) in drinking waters on growing performance, slaughter and carcass traits in broilers
- Tez No: 385156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma içme suyuna farklı düzeylerde ilave edilen esansiyel yağ karışımlarının (nane+kekik+ardıç+biberiye) broylerlerde besi performansı, karkas özellikleri ve bazı iç organ ağırlıkları üzerine etkisini araştırmak için yapılmıştır. 42 günlük deneme süresinde 1 günlük yaşta 276 adet erkek ve dişi broyler civciv kullanılmıştır. Deneme her biri 69 civcivden oluşan 1 adet kontrol, 3 adet deneme olmak üzere toplam 4 grup halinde yürütülmüştür. Her grup 23 civcivden oluşan 3 alt gruba ayrılmıştır. Araştırmada kontrol grubu içme sularına herhangi bir katkı ilave edilmemiştir. Deneme grupları içme sularına sırasıyla 0.1 ml/L, 0.2 ml/L ve 0.3 ml/L esansiyel yağ karışımı ilave edilmiştir. Deneme rasyonları izokalorik ve izonutrojenik olarak hazırlanmıştır. Hayvanlara yem ve su ad-libitum verilmiştir. Araştırmada deneme gruplarına 1-14. güne kadar HP %23: ME 3000 kcal/kg, 15- 35. güne kadar HP %21 : ME 3100 kcal/kg ve 36- 42.güne kadar ise HP %19 : ME 3200 kcal/kg içeren rasyonlar verilmiştir. 42 günlük araştırmada; Kontrol, Grup I, II ve III'ün ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla 2387.61, 2308.00, 2358.57 ve 2365.07 g, ortalama günlük canlı ağırlık artışı 55.79, 53.92, 55.09 ve 55.25 g, ortalama günlük yem tüketimi 104.85, 106.47, 103.47 ve 105.50 g, ortalama yemden yararlanma oranı; 1.88, 1.98, 1.88 ve 1.91 olarak bulunmuştur (P>0.05). Araştırma sonunda, kontrol grubuna göre diğer deneme gruplarında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, karkas özellikleri ve bazı iç organ ağırlıkları bakımından istatistiksel olarak farklılık bulunmamıştır (P >0.05) Bu çalışmada broyler içme sularına 0,3 ml/L'ye kadar esansiyel yağ karışımı (Nane+Kekik+Ardıç+Biberiye) ilavesinin performansa herhangi bir olumsuz etkisi olmadan güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out to determine the effects of supplementation different levels essential oil mixed (mint+thyme+thrush+rosemary) in drinking waters on growing performance, carcass yield and some internal organs weight in broilers. A total of 276 daily broiler male and female chicks were used in this experiment. They were divided into one control group and three treatment groups each containing 69 chicks. Each groups was divided into three subgroups each containing 23 chicks. The control group was fed with unsupplemented drinking water. The drinking waters of treatmant groups were supplemented with 0.1 ml/L, 0.2 ml/L ve 0.3 ml/L essential oil mixed, respectively. This experiment was conducted 42 days. Experimental diets were maintained isocaloric and isonitrogenous. Chicks had access to feed and water ad-libitum. The ME and CP levels of the diets from 1-14 days of age 3000 kcal/kg and 23 %, 15-35 days of age 3100 kcal/kg and 21 % and 36-42 days of age 3200 kcal/kg and 19 %, respectively. At the experiment average body weight of control group, the first, second and third treatment groups were found as 2387.61, 2308.00, 2358.57 and 2365.07 g; average daily body weight gain 55.79, 53.92, 55.09 and 55.25 g; average daily feed consumption 104.85, 106.47, 103.47 and 105.50 g and feed consumption ratio 1.88, 1.98, 1.88 and 1.91 respectively during 42 days period. At the end of the study there were no statistically differences in body weight, body weight gain, feed consumption, feed consumption ratio, carcass traits and some internal organs compared with control groups (P >0.05). In this experiment, it is concluded that essential oil mixed (mint+thyme+thrush+rosemary) could be used safely in broilers drinking waters up to 0,3ml/L without negative effects on performance.