Sıçan deri fleplerinde kontraksiyon sorunu: Alan hesaplamaları yönünden karın ve sırt fleplerinin karşılaştırılması
Contraction problem of rat skin flaps: Comparing epigastric and dorsal flaps by areal calculations
  1. Tez No: 385155
  2. Yazar: FURKAN CERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAMİÇLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Flep cerrahisi plastik ve rekonstrüktif cerrahi pratiğinde oldukça büyük bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda tekniğin geliştirilmesi için flep fizyolojisi araştırmalarına ihtiyaç duyulmakta ve bu araştırmalar da deney hayvanları, çoğunlukla da sıçanlar üzerinde yapılmaktadır. Gevşek yapısı ile insan derisinden farklı bir yapıda olan sıçan derisinde görülen kontraksiyon ise araştırıcılar tarafından genellikle gözardı edilen bir durumdur. Sıçanda hazırlanan deri fleplerinin canlı ve nekrotik kısımlarının orantısız kontraksiyonları çalışmaların sonuçlarını yanıltabilir. Bu sorunu araştırmak ve bir çözüm önerisi getirmek için sıçan karın ve sırt derisinde hazırlanan fleplerin kontraksiyon tavırları incelendi. Bunun için toplam 42 adet erkek Sprague-Dawley sıçanı 4 gruba ayrıldı. 11 tanesinde tek pediküllü karın flebi, 11 tanesinde çift pediküllü karın flebi, 10 tanesinde tek pediküllü sırt flebi ve 10 tanesinde de çift pediküllü sırt flebi kaldırıldı. Yerlerine sütüre edilen fleplerin 7 gün boyunca günlük fotoğrafları çekilerek hem canlı hem nekrotik dokuların günlük alan hesaplamaları yapıldı. Elde edilen verilere göre karın flebi gruplarında anlamlı olarak görülen toplam alan kaybının yanında nekrotik dokuların canlı dokulara göre daha hızlı kontrakte olduğu tespit edildi. Sırt flebinde ise anlamlı bir alan kaybı görülmedi. Sonuç olarak kontraksiyon tavırlarına göre incelendiğinde sırt flebinin karın flebine göre flep fizyolojisi ve viabilite çalışmaları için daha güvenilir bir model olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Flap surgery is a wide field in plastic and reconstructive surgery practice and experimental research is needed to improve surgical success. These research is performed on animals, often rats. Rat is a loose-skinned animal and contraction of skin flaps on rats is an underestimated condition. Besides this variable contraction of survived and necrotic tissues may mislead calculations and results. Contraction patterns of abdominal and dorsal island skin flaps were investigated to identify this phenomenon. Forty-two male Sprague-Dawley rats were divided into four groups. Eleven abdominal flaps with unilateral pedicles, 11 abdominal flaps with bilateral pedicles, ten dorsal flap with unilateral pedicles and ten dorsal flaps with bilateral pedicles were prepared. The flaps were photographed daily, and total, necrotic and survived areas were calculated separately. Respect to these daily flap areas, the contraction rates in abdominal flaps were highly significant. The area loss in necrotic tissues were faster than survived areas. Despite abdominal flaps, the contraction was not significant in dorsal flap groups. In conclusion, the rat dorsal flap is a reliable model for experimental flap research, which is resistant to contraction despite abdominal skin flap model.