Holstein ırkı düvelerde progesteron ile kombine edilen cosynch protokolünde ovulasyonun uyarılması amacıyla hCG veya GnRH hormonu kullanılmasının gebelik oranları üzerine etkisi
The effects of using hCG or GnRH hormones on pregnancy rates in cosynch protocol, combined with progesterone, in an attempt to stimulate ovulation, for Holstein heifers
- Tez No: 385158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ORAL, PROF. DR. ARMAĞAN ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Holstein ırkı düvelerde progesteron ile kombine edilen Cosynch protokolünde ovulasyonun uyarılması amacıyla hCG veya GnRH hormonu kullanılmasının gebelik oranları üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Sunulan bu çalışmada, düveler rastgele 4 gruba ayrıldı ve hormon uygulamalarına başlamadan 10. gün önce tüm hayvanlardan kan alındı. Senkronizasyon için tüm düvelere 5 gün progesteron uygulaması ile kombine edilen Cosynch-72 protokolleri uygulandı. GPG grubuna (n=60) 0. gün GnRH uygulanarak PRID intravaginal olarak yerleştirildi. PRID 5. gün çıkarılarak PGF2α uygulandı ve 72 saat sonra cinsiyeti belirlenmiş sperma ile sabit zamanlı suni tohumlama yapılıp GnRH uygulandı. PG grubuna (n=59) ise 0. gün GnRH uygulanmadan GPG grubundaki protokol uygulandı. GPH grubuna (n=62) suni tohumlama sırasında GPG gubundan farklı olarak hCG uygulandı. PH grubunda (n=61) ise 0. gün GnRH uygulanmadan GPH grubundaki gibi ovulasyonun uyarılması amacıyla hCG uygulandı. Tüm hayvanlarda suni tohumlamayı takip eden 30 ve 60. günlerde transrektal USG ile gebelik muayenesi yapıldı. Gruplar arasında suni tohumlama günü uterus tonusunda artış ve çara akıntısı bulgularında istatistiksel olarak fark görüldü (P0,05). Sonuç olarak; sunulan çalışmada düvelere uygulanan 5 gün progesteron destekli Cosynch-72 protokollerinde (GPG, GPH, PG ve PH) benzer gebelik oranları belirlendi (P>0,05). Bunun yanında 0. gün GnRH uygulaması yapılmadığında, yapılan gruplara göre benzer gebelik oranlarına ulaşılabileceği, ovulasyonun hCG veya GnRH ile uyarıldığı protokollerde ise gebelik oranlarının benzer olabileceği tespit edildi (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of using hCG or GnRH hormones on pregnancy rates in Cosynch protocol, combined with progesterone, in an attempt to stimulate ovulation, for Holstein heifers. In current study, the heifers were randomly separated to 4 groups, and blood was taken from them at 10th day before initiating the hormone treatments. Cosynch-72 protocols, which are combined with 5 days progesterone, were implemented on all heifers for synchronization. For the GPG group (n=60), GnRH was applied and PRID was inserted on day of 0. PRID was removed on 5th day, and PGF2α was applied, then after 72 hours, the fixed-time artificial insemination was made with the sex-sorted semen, and GnRH was applied. Furthermore, for the PG group (n=59), the same protocol with the GPG group was applied without the GnRH treatment on day 0. For the GPH group (n=62) hCG was applied during the artificial insemination, as distinct from the group of GPG. For the PH group (n=61), hCG was applied for stimulation of ovulation, same as the GPH group, without the application of GnRH on day 0. Pregnancy examination was applied with transrectal ultrasonography for all heifers on the 30th and day 60th days following artificial insemination. Statistical differences (P0.05). Consequently, similar pregnancy rates were determined for heifers in Cosynch-72 protocols (GPG, GPH, PG and PH) combined with 5 day progesterone administration (P>0.05). Moreover, it was identified that similar pregnancy rates obtained without GnRH treatment on the day of 0 for groups, and also similar pregnancy rates obtained with this kind of protocols having GnRH with GnRH or hCG treatment for ovulation induction (P>0.05).