Sıçanlarda tek taraflı obstrüksiyon modelinde nesfatin-1 molekülünün renal fibrozis üzerine etkileri
The effects of nesfatin-1 on renal fibrosis in unilateral ureteral obstruction rat model
- Tez No: 385162
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Tek taraflı üreteral obstrüksiyonu (UUO), obstrükte böbrekteki tubuler hasarı ve interstisyel inflamasyonu taklit eden, iyi bilinen bir fibrozis modelidir. Anoreksijenik bir peptid olan Nesfatin-1 (Nes-1)'in subaraknoid hemoraji, sepsis, ve kardiyak iskemi reperfüzyon modellerinde, antiinflamatuar ve antiapoptotik etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Ancak, Nes-1'in UUO modelindeki rolü henüz aydınlatılmamıştır. Yöntemler: Sprague-Dawley sıçanlara, ketamin anestezisi altında (100 mg/kg; intraperitoneal, ip) sol üreter ligasyonu ile UUO uygulandı. Sıçanlara 7 ya da 14 gün boyunca (her bir grupta n=8) salin ya da Nes-1 (10 mg/kg/gün) enjekte edildi. 7. ya da 14. günde, lökositlerin akım sitometrisiyle izolasyonu ve histopatolojik değişikliklerin incelenmesi amacıyla obstrükte böbrekler çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Unilateral ureteral obstruction (UUO) is a well-characterized fibrosis model exhibiting tubular injury and interstitial inflammation in the obstructed kidney. Nesfatin-1 (Nes-1), an anorexigenic peptide, is reported to have anti-inflammatory and antiapoptotic actions in subarachnoid hemorrhage, sepsis and cardiac ischemia reperfusion models. However, the role of Nes-1 in the development of UUO model has not yet been elucidated. Methods: In male Sprague-Dawley rats UUO was performed by ligating left ureters under ketamine anesthesia (100 mg/kg; intraperitoneally, ip). The rats were injected ip with either saline or Nes-1 (10 mg/kg/day) for 7 or 14 days (n=8 in each group). On the 7 th or 14th day, obstructed kidneys were removed for the isolation of leukocytes by flow-cytometry and for the assessment of histopathological changes.