Retinitis pigmentozalı hastalarda görme düzeyi ile optik koherens tomografi ve elektrofizyolojik bulgularının ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between electrodiagnostic findings and optical coherence tomography with visual acuity in patients with retinitis pigmentosa
  1. Tez No: 385163
  2. Yazar: ÜMEYYE TAKA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Göz Hastalıkları, Physiology, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Retinitis pigmentoza (RP) hastalarında merkezi fovea kalınlığı (MFK), subfovea koroid kalınlığı (SFKK), retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, multifokal elektroretinografi (mfERG) ve flaş görsel uyarılmış yanıtlarını (fGUY) değerlendirmek ve görme keskinliği (GK) ile ilişkisini incelemek. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Retina Birimi'nden takipli 18 yaşından büyük RP tanısı alan 48 hastanın 95 gözü ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 37 sağlıklı kişinin 74 gözü dahil edildi. Tüm hastalara oftalmolojik muayene sonrası renkli fundus fotoğrafları çekilmesini takiben MFK, RSLT, SFKK, fGUY ile mfERG tetkikleri uygulandı. RP hastalarında ortalama MFK, SFKK (merkezi, temporal, nazal), RSLT (ortalama, superior, inferior, temporal ve nazal kadran), mfERG (Santral, parafovea, perifovea, yakın ve orta periferik retina alanlarının P1, N1, N2 dalgalarının amplütüd ve latansları) ve fGUY (P2 ve N2 dalgalarının amplütüd ve latansları) tetkiklerin sonuçları değerlendirilerek GK ile aralarındaki ilişki incelendi. Hastalar MFK'larına göre erken ve ileri evre, optik disk solukluğuna göre normal-hafif, hafif-orta ve orta- ağır olarak gruplandırıldu ve alt gruplara uygun olacak şekilde analizleri yapıldı. Bulgular: RP hastalarında ortalama MFK (p=0.002) ile merkezi (p0.05) Sonuç: RP hastalarında yapısal olarak MFK, SFKK ve RSLT'nin nazal ile temporal kadranların inceldiği ve fonksiyonel olarak da mfERG ile fGUY'un amplütüdlerin azaldığı ve latansların genişlediği görülmüştür. GK' nın mfERG'nin amplütüd ve latansları, fGUY'un amplütüdleri ve ileri evre hastaların ortalama MFK' ları ile korele olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the central foveal thickness, subfoveal choroidal thickness (SFCT), retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, multifocal electroretinography (mfERG) and flash visual evoked responses (fVEP) in patients with retinitis pigmentosa (RP) and to analyse the corellation between visual acuity Methods: The study included 95 eyes of 48 patients who attended to University of Marmara Pendik Training and Research Hospital Department of Ophthalmology and were diagnosed with RP. All patients were older than 18 years. The patients underwent an ophthalmologic examination, central foveal thickness, RNFL, subfoveal choroidal thickness, fVEP and mfERG tests and in all cases color fundus photographs were taken. The results of MFK, SFCT (central, temporal, nasal), RSLT thickness (average, superior, inferior, temporal and nasal quadrants), mfERG (amplitude and latency of P1, N1, N2 waves of central, parafoveal, perifoveal, near and mid-peripheral retinal areas) and fVEP (amplitude and latencies of P2 and N2 waves) tests were evaluated and were analysed for a correlation between visual acuity. Patients were grouped according to central foveal thickness as early and advanced stage and were also grouped according to their optic disc pallor as normal- mild, mild-moderate and moderate-severe and the analysis was done accordingly.