An Evaluation of the building envelope from the point of view of heat transfer cost-in-use economics
- Tez No: 38517
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKSEL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yapı dış kabuklarının karşılaması gereken fonksiyonları belirleyen iki ana değer bulunmaktadır. Bunlar ;. Çevre değerleri (dış ortamla ilgili iklimsel değerler ). Kullanıcı değerleri (kullanıcı özellikleri ve kullanıcı ihtiyaçları) dır. Yapı için yukarıdaki değerler ne kadar dengede olursa o kadar olumlu bir durum söz konusudur. Bu değerlere ait büyüklük ve değerler arasındaki ilişkiler iyi bilindiği taktirde ancak sağlıklı bir yapı ortaya çıkabilir. Mimar yapma çevreyi tasarlarken birçok fiziksel etkeni denetlemek zorundadır. Isısal etkilerde bu etkenlerden yalnızca bir tanesidir. îçeriden gelen ısısal etkilere göre kullanıcı değerlerinin neler olabileceğini, dış kabuk (dış duvar) ta ısısal etkilerin nasıl karşılanacağını (çevre şartları da dikkate alınarak) incelemeyi ve irdelemeyi amaçlayan, bu Yapı Anabilim dalı yüksek lisans tezi 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Çevre - yapı - kullanıcı arasındaki ilişkilerin bütünü üzerinde durulmaktadır. Çevre şartlarına göre yapının karşılaması gereken kullanıcı özelikleri ve ihtiyaçları belirlenmektedir. Ayrıca kullanıcıyı çevre şartlarından koruyan yapı kabuğunun karşılaması gereken fiziksel ve mekanik etkilerde anlatılmaktadır. ikinci bölümde, genel olarak dış kabuk tanımı, bu bölümde dış duvar gibi daha özel bir kavram olarak ele alınmaktadır. Ayrıca dış duvarda ısı korunumu ile ilgili kavram - büyüklükler ve aralarındaki ilişkiler bir hesap yöntemi ile açıklanmaktadır. Ayrıca ısı korunumu açısından oluşturulabilecek duvar tipleri üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde, Isı yönetmeliğinin 2. iklim bölgesinde yer alan duvar tiplerinin higro-termik konfor açısından denetlemede bulunabilmek için gerekli ön kabuller yer almaktadır, ön kabullere göre ve malzeme özelliklerine göre duvar tiplerinin ısısal ve nemsel dirençleri ve değerleri hesap tablolarına dökülmektedir. Bu tablo verilerine göre duvar tiplerinin ısısal ve nemsel değerleri irdelenmektedir. Dördüncü bölümde, 2. iklim bölgesindeki duvar tiplerinin kullanım ekonomisi yönünden irdelenmesi yapılıp, bu bölüme kadar yapılan irdelemeler göre yapısal planlama önlemleri açıklanıp, higro-termik konfor şartlarını sağlamayı amaçlayan öneri bir duvar tipi Önerilmektedir. III
Özet (Çeviri)
U M M A R There are two main values determining the functions that the structures have to provide. These are ;. Environmental values (climatic values of the exterior media). User values (user specifications and user needs ) The more the values above are in balance, the more affirmative it is for the structure. It is only possible obtain a healthy structure by knowing the relations between the above values and the quantities of these values. When the architect is designing the artificial environment, he has to control many physical factors. Thermal factors are one of these many factors. This MSc Thesis in the department of structure which aims to examine and emphasise what the user values would be according to the thermal effects from indoors, and how the thermal would be handed (also considering the environmental conditions on the exterior shell (exterior wall), consists of chapters. In the first chapter ; the whole relations between environment - structure - user are examined. The user specifications and user needs are determined according to the environmental conditions. Also the physical and mechanical effects that shell of the structure that protects the user from environmental conditions has to face are defined. In the second chapter, the general definition of the outer shell is taken into hand as a more specific concept, as the outer wall. Also, the concepts and quantities about heat conservations in the outer walls are examined with a calculation method. Also, the wall types possible to be offered according to heat conservation, are emphasised. In the third chapter, the necessary preacceptances for the control of wall types in the Heat Regulation's 2nd climate area, according to hygro- thermic comfort conditions are defined. According to these preacceptances and the material properties, Thermal and humidity resistances of the walls are calculated and table are formed. According to the values obtained from the tables, the thermal and humidity values of the wall types are examined. In the fourth chapter, an examination of the wall types in the 2nd climate area is done from cost-in-use economics point of view, structural planing precautions are explained according to the examinations done up to that chapter, and a wall type is offered aiming to provide the hygro-thermic comfort conditions. II