Engineering geology of Ürgüp-Göreme Tuggs
- Tez No: 38518
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
oz Orta Anadoludaki, Ürgüp yöresi peribacaları dünyaca iyi bilinmektedir. Peribacalarının büyüleyici görünümleri tarih boyunca gerek ülke içinde gerekse ülke dışında turistlerin herzaman ilgisini çekmiştir. Peribacaları esas olarak milyonlarca yıl önce bölgedeki jeolojik ve jeomorfolojik süreçlerin neticesinde volkanik türlerden meydana gelmiştir. Buna ek olarak Ürgüp bölgesi volkanik türlerin çok kolay işlenebilir dolayısıyla tarih boyunca yeraltı yerleşimi için çekici bir bölge olmuştur. Tüf, tüffit, ignimbirit, lahar, volkanik küller ve marn ardalanmasından oluşan peribacalan Neojen devrinde meydana gelmiştir. Peribacalan aşınmanın çok yoğun olduğu vadilerde ortaya çıkmıştır. Peribacası oluşumları aynı zamanda kaya tipi, eğim-doğrultular, çatlak sistemleri, fiziksel, kimyasal ve mekanik malzeme türünden jeolojik özelliklerinin incelenmesi, mühendisliğiyle yakından ilgilidir.Buna ek olarak ayrışma işlemi peribacalarının oluşumunda oldukça etkin olarak işlevsellik kazanmıştır. Arazi ve labaratuvar çalışmaları peribacalarının gelişim süreçlerindeki faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla devam etmiştir. Bu çalışmalar temel olarak bölgedeki gözlemleri, haritalanmaları, çatlak karakterlerini, kaya örneklenmesi ve indeks çalışmalarını kapsar. Arazi çalışmaları, peribacalarındaki boşlukların çatlak aralıkları tarafından kontrol edildiğini ve yüzeye yakın çatlakların bunların oluşumunu hızlandırdığını gösterirken, labaratuvar çalışmaları tüllerin sadece kuru ve suya doygun dayanımlarının farklılık göstermediğini ortaya koymuştur.Bunun yanında aynı labaratuvar çalışmaları slake özelliklerinin peribacalarının oluşumunda oldukça önemli oldukları gerçeğini ortaya çıkarmıştır. IH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fairy chimneys of Ürgüp area in Central Anatolia is well known worldwide. The attractive appearances of the fairy chimneys have always been visiting sites for many foreign and native tourist throughout the history.Fairy chimneys are mainly formed in volcanic tuffs by mixed geological and geomorphological processes active in this area over the last million years or so. Additionally, the Ürgüp area has been an attractive underground settlement throughout the history due to easy excavavation of the volcanic tuffs in the area. The fairy chimneys in the Ürgüp area are developed in the Neogene sequences consisted of tuffs, tuffite, ignimbrites, lahar, volcanic ash and marn intercalations. The fairy chimneys develop along the slopes where erosion is dominant and display different shapes according to their position along the slope profile. Formation of the fairy chimneys are also closely related to engineering geological characteristics of rocks such as rock type, dipping of beds, fracture systems, physical, chemical and mechanical properties.Additionally, the weathering processes have been very effective for the formation fairy chimneys and their shapes as well. Field and laboratory studies were carried out to established the factors involved in development of the fairy chimneys.These studies involved field observation, mapping, fracture characterization, rock sampling and index and engineering property determination of rock mass. While the field studies showed that the spacing of the fairy chimneys were controlled by the fracture spacing and the fractures opened up near the surface accelerated their formation, the laboratory studies have shown that not only there is a marked difference between the dry and water saturated strength of tuffs, but also their slaking properties are found to be very important property in development of the fairy chimneys, as well. II