Primer IGA nefropatili hastaların böbrek doku biyopsilerinde sirtuin immunsunumu
  1. Tez No: 385188
  2. Yazar: CEREN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET HAKKI ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sirtuinler bir grup class III deasetilaz olan Sir2(silent information regulator 2) protein ailesinin üyesidirler. Memeliler'de 7 adet sirtuin molekülü (SIRT1-SIRT7)saptanmıştır.SIRT1,SIRT3,SIRT6 kalori düzenlenmesinde ve yaşlanma karşıtı moleküller olarak görev almaktadırlar. Bunlar arasında en fazla çalışılan molekül SIRT1 molekülüdür. Böbrek'de SIRT1 molekülünün renal hücre apoptozunu, inflamasyon ve fibrozisi engellediği, lipid metabolizmasını, otofajiyi, kan basıncını düzenlediği bilinmektedir. Sirtuinler'in hücre farklılaşması ve metabolizmasının düzenlenmesinde, hücre apoptozunun engellenmesinde, programlı hücre ölümlerinin baskılanmasında etkili olduğu görülmüştür. Bizim kesitsel çalışmamızda ise IgAN tanısı olan proteinüri ile başvuran hastaların renal biyopsi örneklerinde sirtuinlerin immünekspresyonunu değerlendirerek glomerüler hastalıkların patogenezinde sirtuinlerin rolü olup olmadığını, rolleri daha iyi bilinen sitokinlerle ( TNF-alfa, IL-10, TGF-B) karşılaştırarak belirlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Sirtuins are members of the Sir2 (silent information regulator 2) family, a group of class 3 deacetylases. Mammals have seven different sirtuins, SIRT1-SIRT7.Among them, SIRT1, SIRT3 and SIRT6 are induced by calorie restriction conditions and reconsidered anti-aging molecules. SIRT1 has been the most extensively studied.In the kidneys, SIRT1 may inhibit renal cell apoptosis, inflamation and fibrosis, and may regulate lipid metabolism, autophagy, blood pressure and sodium balance. In our cross-sectional study, sirtuin immunexpression in renal biyopsy samples of proteinuric patients with IgA glomerulonephritis were evaluated with cytokin expression (TNF-a,IL-10,TGF-B)which are known to have a pathophysiologic role in glomerulonephritis to identify the pathogenesis of sirtuins in glomerular diseases.Furthermore clinic,laboratory parameters and histopathological variables were investigated for the potential association.