Monosit CD36 ekspresyonu ile koroner arter hastalığının şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılması
Association between monocyte CD36 expression and severity of coronary artery disease
- Tez No: 385193
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARTAL ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kalp ve damar hastalıkları ülkemizde ve dünyada en sık ölüme neden olan hastalıklar arasındadır. Kalbi besleyen arterler olan koroner arterlerin herhangi bir nedenden dolayı sorumlu olduğu bölgelere yeterli kan taşıyamaması, buna bağlı iskemi ve nekroz gelişmesi sonucu ortaya çıkan klinik tablolar Koroner Arter Hastalıkları (KAH) olarak adlandırılmaktadır. Bu durumun oluşmasının en sık nedeni koroner aterosklerozdur. Aterosklerozun oluşumunda subendotelyal bölgeye göç eden makrofajların ortamda bulunan okside olmuş düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) hücre içine alarak köpük hücreye dönüşmesi çok kritik öneme sahiptir. Okside LDL partiküllerinin hücre içerisine alınmasına bir tür çöpçü reseptör olan CD36 aracılık etmektedir. Biz bu çalışmada monosit CD36 hücre yüzey reseptör ekspresyonunun KAH'nın ciddiyetiyle olan ilişkisini ve CD36 ekspresyonunun KAH varlığını tespit etmedeki rolünü araştırmayı hedefledik. Bunun için KAH ön tanısıyla koroner anjiyografi yapılan hastaların, anjiyografi görüntülerine göre SYNTAX skorları hesaplanarak KAH'nın şiddeti belirlendi. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar kontrol grubu, düşük SYNTAX skorlu (SYNTAX skoru=0-22) ve yüksek SYNTAX skorlu (SYNTAX skoru ≥23) hasta grubu olarak üç gruba ayrıldı. Hastalardan alınan kan örneklerinden biyokimyasal parametrelerin ve monosit CD36 ekspresyonlarının analizi yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda kontrol grubuyla düşük SYNTAX skorlu ve yüksek SYNTAX skorlu hasta grubu arasında ve düşük SYNTAX skorlu hasta grubuyla yüksek SYNTAX skorlu hasta grubu arasında CD36 ekspresyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda ilk defa bu çalışmada monosit CD36 ekspresyonu ile SYNTAX skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the leading cause of death in Turkey and in the world. Coronary Artery Disease (CAD) is the clinicial status which occurs as a result of ischemia and necrosis caused by the inadequate blood supply of the cardiac tissue. Coronary atherosclerosis is the leading cause of CAD. In the development of atherosclerosis, macrophages surround the fatty material to destroy it and uptake the oxidized LDL cholesterol via CD36 which is a kind of scavenger receptor and are transformed into the foam cells. Foam cell formation is the critical step for the development of atherosclerotic plaque. In this study we aimed to determine the relationship between the monocyte CD36 cell surface receptor expression and the severity of CAD. At the same time we aimed to evaluate the efficiency of monocyte CD36 expression in diagnosis of CAD. The severity of CAD is determined by calculating the SYNTAX score. The participants were categorized as control group, patients with low SYNTAX score group (SYNTAX score=0-22) and patients with high SYNTAX score group (SYNTAX score ≥23). Monocyte CD36 expression and biochemical parameters were analysed from blood samples. There were statistically significant differences in monocyte CD36 expression not only between control and high SYNTAX score group but also between low SYNTAX score group and high SYNTAX score group. At the same time we revealed that there is statistically significant positive correlation between SYNTAX score and monocyte CD36 expression. This the only study in literature revealed this correlation.