Serebral palsili çocuklarda uyku bozukluklarının saptanması ve aileye etkisinin değerlendirilmesi
Sleep disorders in children with cerebral palsy and evaluation of the impact on the family
- Tez No: 385198
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TEVHİDE KARASALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Serebral Palsi çocuklar arasında en sık görülen motor ve hareket bozukluğudur. Temel bozukluk motor gerilik olmasına karşın; epilepsi, mental retardasyon, oral-motor yetersizlik, malnütrisyon, görme ve işitme bozuklukları, dil ve konuşma bozuklukları, uyku bozuklukları gibi bulgular eşlik eder . Serebral Palsili çocuklarda uyku bozuklukları %23-50 arasında bulunmuştur. Uyku bozukluklarının tanısında altın standart polisomnografi olmakla birlikte tarama amaçlı geliştirilmiş olan skalalar da kullanılmaktadır. Uyku sorunları SP'li çocuklar kadar ebeveynlerinin de hayat kalitesini etkilemektedir. Serebral Palsi'li çocukların % 40'ının annelerinin kötü uyku kalitesine ve bunların % 44'ünün depresif duygu durumuna sahip olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı SP'li çocuklarda uyku problemlerinin gelişimini, tiplerini, risk faktörlerini saptamak ve bu bozuklukların ailenin uyku kalitesine etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi polikliniğine başvurarak SP tanısı konan 53 hasta ve kontrol grubu olarak bu hastaların 53 sağlıklı kardeşi ve bu çocukların ikisine birden bakım veren sağlıklı ebeveyn dahil edildi. Olgular cinsiyet olarak kız ve erkek; yaş olarak 6 yaş altı ve 6 yaş üstü olarak 2 gruba ayrıldı. Serebral palsili hastalar ayrıca SP tipleri (spastik ,diskinetik+mikst) ve alt tiplerine (kuadriplejik,hemiplejik,diplejik) göre sınıflandırıldılar. Klinik ağırlık derecesi,mental retardasyon, epilepsi, görme-işitme problemleri, beslenme şekli, antiepileptik kullanıyor olması gibi eşlik eden ek patolojik durumları kaydedildi. SP'li çocuk ve sağlam kardeşine“Çocuklarda Uyku Ölçeği Anketi”uygulandı ve puanlandırıldı. İki çocuğa bakım veren anneye ise Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi uygulandı. Hastaların elde edilmiş olan bilgileri ve uyku skorları; mental retardasyon, epilepsi, görme problemleri, antiepileptik kullanıyor olma, beslenme şekli gibi eşlik eden durumlar açısından karşılaştırıldı. Hastaların kaba motor fonksiyon tutulumunun şiddeti, yaşı, antiepileptik kullanıyor olmaları, gastrostomi ile beslenmeleri uyku kalitelerini olumsuz etkilemiş, bununla birlikte kardeşin de bu durumdan etkilendiği görülmüştür. Serebral Palsili olgunun eşlik eden problemlerinden mental retardasyon, epilepsi, görme bozukluğu olması uyku sorunlarını etkilememiştir. Çalışmamızda annelerin % 52,8'inin kötü uyku kalitesine ve % 24,5'inin de kronik uyku bozukluğuna sahip olduğu saptandı. Annenin uykusunun çocuğunun antiepileptik alımından ve gastrostomisi olduğundan ve kaba motor tutulum derecesinden etkilendiği bulundu. Ayrıca annenin deneyiminin SP'li çocuğun ve kardeşinin uykusunu olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Uyku bozuklukları SP'li çocuklar ve aileleri için önemli bir sorundur. Takip eden hekimlerin bu yönüyle de hastaya yaklaşması ve uyku kalitesini etkileyecek sorunları gidermesi önemlidir. Bu durumun hem çocuğun hem de ailenin yaşam standardını yükselteceğini düşünmekteyiz. Bununla ilgili daha geniş olgu gruplarıyla yeni çalışmaların yapılması yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy is most common seen motor and movement disorder among children. Although the basic disorder is motor retardation; it is accompanied by signs such as epilepsy, mental retardation, oral-motor impairment, malnutrition, vision and hearing impairments, speech and language disorders, sleep disorders. Sleep disorders in children with cerebral palsy are between 23-50% . Polysomnography is the gold standard in the diagnosis of sleep disorders, but scales developed for screening are also used. Sleep problems of children with CP, affects their quality of life and also the life quality of their parents. Mothers of 40% of children with Cerebral Palsy have poor sleep quality, and 44% of them are in depressive mood. The aim of this study was to determine the development of sleep problems in children with CP, types, the risk factors and to investigate the effects of these disorders on the quality of sleep of the family. In our study, 53 patients admitted to Child Neurology clinic of Department of Child Health and Disease, of Trakya University Medical Faculty, and diagnosed with CP, and the control group, consisting of 53 their healthy siblings and their healthy parents, taking care of both were included. Cases were separated according to the sex to boys and girls, and according to the age they were divided in two groups: younger than 6, and older than 6 years. Cerebral palsy patients were classified also according to SP types (spastic, dyskinetic + mixed) and subtypes (quadriplegic, hemiplegic, diplegic). Clinical severity and accompanying comorbid pathological conditions such as mental retardation, epilepsy, visual-auditory problems, nutrition patterns, antiepileptic drugs were recorded.“Pediatric Sleep Questionnaire”was performed to CP patients and to their healthy siblings, and the results were scored. Pittsburgh Sleep Quality Index was performed to mother, caregiving both children. Patient information and derived sleep scores were evaluated according to the accompanying conditions such as mental retardation, epilepsy, vision problems, antiepileptic drugs using, nutrition patterns. The intensity of gross motor function involvement of patients, age, antiepileptic drugs using, gastrostomy feedings have a negative impact on their sleep quality, however, his brother also has been shown to be affected by it. Concomitant problems of patients with cerebral palsy, such as mental retardation, epilepsy, visual impairment, did not affect their sleep problems. In our study, 52.8% of the mothers were determined to have poor sleep quality, and 24.5% of them had chronic sleep disorders. Mother's sleep was found to be affected by her child's antiepileptic drug use, gastrostomy feeding and rough engine involvement degree. In addition, the experience of the mother was found to have positive affect on the sleep of children with CP and its sibling. Sleep disorders are important in children with CP and their parents. It is important, physicians who follow these patients, to approach with this aspect and to correct the problems that affect the quality of sleep. In our thought, this situation will improve the living standards of both, child and the family. New studies, related to this problem, with broader group of patients will be guiding.