Serebral palsili hastalarda yaşam kalitesini etkileyen faktörler
Factors that affect the life quality in patients with cerebral palsy
  1. Tez No: 613538
  2. Yazar: MERVE NAZLI BENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Serebral palsi (SP), gelişmekte olan beyinde fetal veya perinatal dönemde meydana gelen hasara bağlı gelişen, ilerleyici olmayan, hareketi kısıtlayan motor işlev kaybı, duruş ve hareket bozukluğudur. Literatür bilgilerine ve klinik gözlemlerimize dayanarak bu hastaların günlük yaşam kalitesine; ağrı durumu, uyku durumu ve motor fonksiyon kapasitesinin etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Bu çalışmada, Dr. Sami Ulus EAH'de izlenen serebral palsili hastaların yaşam kaliteleri ile bununla ilişkisi olabilecek ağrı durumları, gündüz uykululuk durumları ile demografik ve klinik faktörlerin saptanması ve birbirleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne 10.09.2019-10.11.2019 tarihlerinde başvuran, 3-18 yaşları arasında, serebral palsi tanısı ile takip edilen olgular dahil edildi. Hastaların klinik ve demografik özellikleri kayıt edildi. Serebral palsili hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ), ağrı durumunun değerlendirilmesi için FLACC ve Vizüel Ağrı Skalası (VAS), motor fonksiyonun değerlendirilmesinde Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS), uyku kalitelerinin değerlendirilmesi için Epworth Uykululuk Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 2-4 yaş arası 18 çocuk, 5-7 yaş arası 29 çocuk, 8-12 yaş arası 27 çocuk, 13-18 yaş arası 26 çocuk olmak üzere toplam 100 çocuk alındı. Çalışmaya katılan hastaların %90'ı (n=90) spastik tip serebral palsiydi, %73'ü KMFSS seviye 1-3 arasındaydı. Epworth puanları dağılımına baktığımızda %82'sinde gündüz uykululuk halinin olmadığını gösteren 10 puan ve altı olduğu saptandı. ÇİYKÖ anne-baba ve çocuk formu toplam ölçek puanları arasındaki ilişkisine bakıldığında hastaların ÇİYKÖ anne-baba ve çocuk formu arasında pozitif korelasyon bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Cerebral palsy (CP), is a non-progressive loss of function, posture and movement disorder which restricts the movement and develops based on the damage occurring in the developing brain in fetal or perinatal period. We think that multiple variables such as the pain condition, sleeping condition, motor function capacity may be influential in the daily life quality of patients. In this study, it was aimed to determine the relationships between the pain conditions, day time sleepiness conditions and demographic and clinical characteristics of patients with CP, who were monitored in Dr. Sami Ulus Training Research Hospital, which may be effective on their life qualities. Materials and Methods: The cases followed with CP diagnosis between ages 3-18 were included in this study; which applied to the University of Health Sciences Ankara Dr. Sami Ulus Gynecology, Pediatrics Health Application and Research Center Pediatric Neurology Polyclinic between 10.09.2019-10.11.2019. Clinical and demographic characteristics of patients were recorded. The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) was used in the assesment of life qualities of patients with cerebral palsy, FLACC and Visual Pain Scale (VPS) was used in the assessment of pain conditions, Gross Motor Function Classification System (GMFCS) was used in the assessment of the motor function and Epworth Sleepiness Scale was used in the assessment of sleep qualities. Findings: 18 children between ages 2-4; 29 children between ages 5-7, 27 children between ages 8-12, 26 children between ages 13-18; a total of 100 children with CP diagnosis were included in the study. 90% (n=90) of patients participating in the study were spastic type cerebral palsy; 73% of them were between GMFCS levels 1-3. When we look at the distribution of Epworth scores; it was determined that 82% of them were at 10 points and below, showing that there was no daytime sleepiness. Considering the relationship between the total scale scores of PedsQL parent and child form, a positive correlation was found between the PedsQL parent and child form of the patients (p0,05).