Asetabulum kırıklarında cerrahi tedavi sonrası hastanın yürüme analizi ile değerlendirilmesi
Acetabulum fractures evaluation analysis of patients with walking after surgery
- Tez No: 385207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Asetabulum kırığı nedeniyle kliniğimizde cerrahi tedavi edilen ve sonrasında hastaya erken hareket başlanmasının yürüme analizi ile etkinliği ve yeterliliğinin değerlendirildiği çalışmamız Etik kurul onayı (Ek I) alınarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi Çalışmamıza kliniğimizde asetabulum kırığı sebebiyle opere olan 18-78 yaş arası 30'u dahil edildi. Postoperatif takiplerine gelmeyen, iletişimi kaybettiğimiz, yürüme analizine katılmayan ve dosya verilerine ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldılar. Hastalarla ilgili tüm bilgiler epikrizlerinden, poliklinik muayene kartlarından ve hastaların yapılan yürüme analizlerinden sağlandı. Hastalar rutin olarak kontrollere çağırıldı muayeneleri tarafımızca ve yürüme analizleri Anatomi Anabilim Dalı nda gerçekleştirildi. Hastaların polikliniğimizde yapılan muayenelerinde demografik veriler (yaş, cinsiyet), ek hastalıkları, travma sonrası opeasyona alınma zamanı, tanı, travma şekli, ek travma varlığı, kırık tipi, eklem hareket açıklığına bakılarak kaydedildi. Eklem hareket açıklıkları; kalçanın fleksiyondaki, ekstansiyondaki, iç açıklığı, dış açıklığı, abduksiyondaki ve adduksiyondaki açıları gonyometre yardımı ile ölçüldü. Hastaların yürüme analizleri ise Anatomi Anabilim Dalı'nda FMD-System-Gait-Analysis (Zebris© Medical GmbH, Germany) cihazında gerçekleştirildi. Yürüme analizleri sonucunda hastaların adım boyu, ayak rotasyonu, adım uzunluğu, adım zamanı, durma fazı, durma cevabı, tek destek mesafesi, salınım öncesi mesafe, salınım fazı mesafesi, çift destek toplamı, uzun adım mesafesi, uzun adım zamanı, tempo, hız ve hız değişkenleri kaydedildi. Rijid fiksasyon, ekleme erken hareket vererek posttravmatik artrit gelişme riskini azaltma olanağı tanımaktadır. Yaptığımız çalışma sonucu elde ettiğimiz veriler, literatür ile uyumlu olarak cerrahi tedavinin başarı oranının yüksek olduğunu göstermiştir. Asetabulum kırıkları sonrasında yapılacak cerrahi tedavinin hastaların yaşam kalitelerini yükselttiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our study, which is about evaluating the effects of early motion exercises on the gait analysis of the patients who were operated for acetabulum fracture, was achieved with consent of ethic committee, in the Orthopaedic Department of Trakya University Medical Faculty. 30 patients ,who who were between 18-78 ages and operated in our department for acetabuler fracture, were participated in our study. The patients who had not returned for follow-up or had not joined to gait analysis and the patients whom we couldn't contact or couldn't reach the data files were excluded. All the information of patients were obtained from epicrises, examination follow-up files and gait analyses. All the patients were called for follow-ups, examined by our policlinic doctors and their gait analyses were completed in Anatomy Department. Demographic datas (age and sex), comorbidities, operation time after trauma, diagnosis, type of trauma, presence of additional trauma, type of fracture and range of motion after the examination in our policlinic were recorded. Range of motion was recorded by measuring flexion, extension, internal rotation, external rotation, abduction, adduction angles with a goniometer. The gait analyses of the patients were achieved with FMD-System-Gait- Analysis (zebris © Medical GmbH, Germany) device in Anatomy Department. Step length, foot rotation, step width, step time, stance phase, stance response, single support response, swing phase, pre-swing interval, swing phase interval,total double support response, stride time, stride length, tempo and velocity were recorded after gait analysis. Rigid fixation decreases the risk of posttraumatic arthritis by giving the joint the opportunity of early motion. The datas we achieved from this study showed us that the high success rate of this surgery was in rapport with the literature. As a result, we think that the surgery increases the quality of life of patients with acetabulum fracture.