Nazofarenks kanserli olgularda Human Papilloma virüs ve Epstein Barr virüs varlığının tümörle birlikteliğine göre değerlendirilmesi
The evaluation of the association between the presence of Human Papilloma Virus and Epstein Barr virus and the presence of tumor in patients with nasopharyngeal carcinoma
- Tez No: 385214
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nazofarenks kanseri nazofarenksi döşeyen epitelyal hücreler tarafından meydana getirilen bir kanserdir. Dünyada en fazla Güney Çin'de görüldüğü bilinmektedir. Etyopatogenezinde genetik ve çevresel faktörlerle birlikte özellikle Epstein Barr virüs enfeksiyonu etkisi üzerinde durulmaktadır. Human Papilloma virüs ise daha ziyade servikal, anogenital ve orofaringeal kanserlerle ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı nazofarenks kanserli olgularda Epstein Barr virüs ve Human Papilloma virüs varlığının ve sıklığının gösterilmesidir. 1999-2013 yılları arasında nazofarenks kanseri tanısı alan 19'u kadın, 37'si erkek 56 hastada in situ hibridizasyon yöntemi kullanarak yaptığımız çalışmada; erkek hastalarda nazofarenks kanseri, istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla bulunmuştur. 56 hastanın 8 tanesi Dünya Sağlık Örgütü Tip1, 48 tanesi Dünya Sağlık Örgütü Tip2 olup Dünya Sağlık Örgütü Tip1 hastaların yaş ortalaması 58 iken Tip2 hastalarda 46 idi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. 56 olgunun 41'inde (%73,2) Epstein Barr virüs pozitif, 3 (%5,4) kişide Human Papilloma virüs pozitif, 1 (%2,4) kişide koenfeksiyon mevcuttu. 41 Epstein Barr virüs pozitif hastanın 37'si (%90,2) Dünya Sağlık Örgütü Tip2, 4'ü (%9,8) Dünya Sağlık Örgütü Tip1 olarak bulunmuştur. Human Papilloma virüs pozitif 3 hastanın hepsi (%100) Dünya Sağlık Örgütü Tip2 olarak bulunmuştur. Bu çalışma nazofarenks kanserinin Epstein Barr virüs ile yakın ilişkili olduğunu, Human Papilloma virüs ile ise ilişkili olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nasopharyngeal cancer is originated from epithelial cells lining the inner face of the nasopharynx. In the world they are known to occur most frequently in South China. Along with genetic and environmental factors in the etiopathogenesis, the effect of Epstein Barr virus infection is especially emphasized. The Human Papillomavirus has been rather associated with cervical, anogenital and oropharyngeal cancers. The aim of this study is to evaluate Epstein Barr virus and Human Papillomavirus presence and frequency in patients with nasopharyngeal cancer. In our study using in-situ method of hybridization, between the years 1999-2013, in 56 patients diagnosed for nasopharyngeal carcinoma and consisting of 19 female and 37 male, nasopharyngeal carcinoma in male patients, was found to be statistically significantly more frequent. Out of 56 patients 8 were world health organization type 1, 48 were world health organization type 2 and the world health organization type 1 group had mean age of 58 years while that of world health organization type 2 was 46 years. This was statistically significant. In 41 of 56 cases (73,2%) Epstein Barr virus was positive, in 3 (5.4%) cases Human Papillomavirus was positive and in 1 case (2,4%) coinfection was present. Amongst 41 Epstein Barr virus -positive patients, 37 (90,2%) were found to be world health organization Type 2, and 4 (9,8%) were found to be world health organization Type 1. All 3 (100%) cases of the Human Papillomavirus -positive patients, were found to be world health organization Type 2. This study is has shown that nasopharyngeal cancer is closely related to Epstein Barr virus and that it is not associated with Human Papillomavirus.