Kardiyovasküler by-pass geçiren hastalarda postoperatif dönemde noninvaziv mekanik ventilasyon uygulamasının etkinliği
The effectiveness of the noninvasive mechanical ventilation in postoperative period of the patients who underwent cardiovascular by-pass surgery
  1. Tez No: 385215
  2. Yazar: ELİZ OYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kardiyopulmoner by-pass sonrası solunum yetmezliği ve atelektazi sık görülür. Noninvaziv pozitif basınç, hastayı ileri müdahalelerden korur. Çalışmamızda kardiyovasküler by-pass operasyonu geçiren hastalarda postoperatif dönemde profilaktik olarak ağız parçası ile noninvaziv mekanik ventilasyon uygulamasının etkinliğini belirlemek amaçlanmıştır. Aralık 2013 – Nisan 2014 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde, kardiyovasküler by-pass ameliyatı olan 66 hasta çalışmaya alındı. Çalışmamız prospektif, olgu- kontrol çalışma olarak planlandı. İki gruba ayrılan tüm hastaların demografik özellikleri, kardiyak cerrahinin çeşidi ve süresi, preoperatif değerlendirme (euroSCORE), tedavi öncesi (ekstübe edildikten 1 saat sonra), tedavi sonrası (24. saat) vital bulgular, arter kan gazı değerleri, Borg dispne skoru, alveoloarteriyel gradient, PaO2 /FiO2 oranı, Basitleştirilmiş Akut Fizyoloji II Skoru ve Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi II Skoru değerleri, akciğer grafilerinin değerlendirilmesi kaydedildi. Her iki gruba monitarizasyon, nazal kanül ile O2, bronkodilatör tedavi uygulandı. 1. gruba ek olarak noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanırken, 2. gruba tri-flo ile egzersiz uygulandı. İki grup arasında yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, komorbit hastalıklar ve euroscore değerleri, operasyon çeşidi ve süresi arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
After cardiovascular by-pass surgery, respiratory failure and atelectasis are commonly seen. Noninvasive positive pressure keeps patients from further intervention. In our study, our intention was to determine the effectiveness of the noninvasive mechanical ventilation with mouth piece, in postoperative period of the patients who underwent cardiovascular by-pass surgery. 66 patients who underwent cardiovascular by-pass surgery in Trakya University, Faculty of Medicine of Cardiovascular Surgery Clinic have taken part in the study between December 2013 and April 2014. Our study was planned as a prospective, controlled study. Demographic characteristics, type and duration of the cardiac surgery, preoperative evaluation (Euroscore), vital symptoms before treatment (1 hour after extubating) and after treatment (at 24th hour), arterial blood gas values, Borg dyspnea score, alveoloarterial gradient, PaO2/FiO2 rate, Simplified Acute Physiology Score II and Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II score values, chest radiography evaluation were recorded for all patients who were divided to two groups. Both groups have been monitored, given O2 with nasal cannula and had bronchodilator treatment. First group also had noninvasive mechanical ventilation but the second group had tri-flo exercises instead of noninvasive mechanical ventilation. There was no significant difference between two groups in terms of age, gender, smoking, comorbid diseases and Euroscore values, type or duration of the surgery (p>0.05).