Lumbosakral posterior fiksasyonda sakral ikili vida tekniğinin klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical outcomes of sacral double screw technique on lumbosacral posterior fixation
- Tez No: 385224
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR KILINÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Servisi'nde, lumbosakral posterior fiksasyon operasyonu uygulanan hastalarda sakral ikili vida kullanımının standart tedavi olan tekli vida kullanımı ile kıyaslanması ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Trakya Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilm Dalı Servisi'nde yatırılarak lumbosakral posterior fiksasyon operasyonu uygulanan tüm olguların kayıtları incelendi. 13 sakral ikili vida kullanılan olgu çalışma grubu olarak belirlenerek, klinik sonuçları etkilemesi muhtemel parametreler açısından normalize edilen 13 olgu kontrol grubu olarak alındı. Elde edilen veriler bilgisayara kaydedilerek istatistiksel analiz ile değerlendirildi. Gruplar arasında sadece boy ortalamaları açısından istatistiksel anlamlı fark bulundu. Klinik sonuçları etkilemesi muhtemel diğer 12 parametre açısından çalışma ve kontrol grupları arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Sakral ikili vida kullanılan olgularda tedavi ile ağrı düzeyindeki iyileşme ve hasta tatmininin daha yüksek olduğu saptandı. Öte yandan, sakral ikili vida kullanılan hastalarda ameliyat süresi ve kanama miktarı daha uzun bulundu. İkili vida kullanılan hasta grubunda daha yüksek oranda korpuslar arası füzyon yapılmış olmasının bu faktörleri etkileyen gerçek neden olabileceği düşünüldü. Füzyon ve implant yetmezliği oranları ile engellilik skorlarındaki azalmanın olumlu sonuçlarının ve de ameliyat süresi ve kanama miktarındaki artmanın getirdiği dezavantajın istatistiksel anlamlı düzeye varıp varmayacağının belirlenmesi için konunun yüksek olgu sayısı içeren, prospektif ve randomize ileri çalışmalar ile değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate clinical outcomes of sacral double screw technique and to compare it with standart single screw technique on patients who have undergone lumbosacral posterior fixation operation in Neurosurgery Department at Trakya University Medical Faculty. The records of all patients hospitalized in the department have been examined. 13 patients with sacral double screw and 13 patients who have been normalized for parameters assumed to affect clinical outcomes, with single screw are determined. The data were statistically analyzed. There was a statistically significant difference between groups only for means of height. In terms of the other 12 parameters assumed to affect clinical outcomes no statistically significant difference were found between the study and control groups. Sacral double screw group had higher patient satisfaction and higher improvement levels in pain scores. On the other hand, the sacral double screw tecnique had longer average operation duration and intraoperative blood loss. It was thought that the underlying reason affecting these factors may lie in the fact that double screw group had received a higher rate of interbody fusion. To evaluate that either the positive impacts on the fusion and intrument failure rates and on the disability scores or the negative impact on the bleeding amount during the opertion would have a statistical significance; assessment with further randomized controlled studies with larger sample sizes was considered to be appropriate.