Lumbosakral ve lumbopelvik posterior enstrumantasyonlarda sakroiliak tespitin alttaki vida gerinimine etkisi
Effects of sakroiliak fixation to the inferior screw tansion in lumbosakral and lumbopelvic fixation
  1. Tez No: 352683
  2. Yazar: MURAT KAAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CAN KOŞAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Omurga cerrahisinde gerek komplikasyon oranlarındaki azlık, gerek uygulama kolaylığı gerekse cerrahi başarı açısından en popüler yöntem posterior spinal enstrumantasyondur. Günümüzde posterior spinal enstrumantasyonlarda daha çok poliaksiyal başlı pediküler vida sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde sağlam bir tespit ve aynı zamanda derotasyon distraksiyon gibi manevralar ile deformite düzeltmenin yanı sıra redüksiyon da mümkündür. Posterior enstrumantasyon omurga kırıklarından spinal deformitelere kadar birçok hastalıkta ilk tercihtir. Disk hernisi gibi hastalıklara bağlı kısa segment olabileceği gibi, skolyoz gibi deformitelere bağlı olarak çok uzun segmentleri de içerebilir. Bu tespitin gelişme çağındaki hastalarda füzyon sonucu büyümeye engel olurken omurga hareketlerini de önemli ölçüde kısıtlar. İşte bu yüzden mümkün olduğunca torakolomber ve lumbosakral gibi hareketin önemli olduğu seviyelerde tespitten mümkün olduğunca kaçınmaktayız. Nöromusküler hastalıklara bağlı spinal deformite, ileri evre spondilolistezis, Lomber 5 seviyesini ilgilendiren spinal kanal daralması veya kırıklarda lumbosakral bölge tespiti yapmak zorunda kalmaktayız. Bu bölgenin tespitinde gerek cerrahi uygulama kolaylığı, gerek komplikasyon riskini azaltmak için değişik cerrahi yöntemler geliştirilmiştir. Bazı cerrahlar lomber omurgayı sakruma, bazı cerrahlar iliak kanata, bazıları her ikisine de tespit etmeyi tercih eder. Enstrumantasyon seviyesinde tercihleri belirlemede hasta faktörü de çok önemlidir. Kemik kalitesinin kötü veya kırık olan bir sakrumda doğal olarak iliak kanat tercih edilecektir. Bu cerrahi yöntemlere rağmen lumbosakral bileşke problemli bir bölgedir. Pseudoartroz, implant yetmezlikleri sık görülür. Bu gibi komplikasyonların sık olma nedeni bu bölgenin hareketli olması, vücut ağırlığını alt bölgelere iletmede kesişim noktası olması ve kemik yapıların kalitesinin zayıf olmasıdır. Lumbosakral bileşkenin birçok problemi olmasından dolayı sakroiliak ekleme yapılacak olan bir tespitin spinal enstrumantasyonlarda yaratacağı etkiyi gözlemleyerek, en alttaki vidalara düşen yükte herhangi bir değişime neden olup olmayacağını araştırmak istedik. Vidaya düşen yükün azalması halinde kemiğe düşen yük de azalacağı için geliştirilebilecek yeni yöntemlere ışık tutarak cerrahi başarı artırıp, komplikasyon oranlarını azaltmayı ve tedavi başarısını arttırmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
In modern spinal surgery era, posterior spinal instrumentation with pedicle screw fixation is one of most frequently used technique for various spinal disorders such as scoliosis, kyphosis, or degenerative spine. Pedicle screw fixation improves fixation and facilitates correction in spinal disorders. Long instrumentations that crosses the lumbosacral junction such as lumbosacral or lumbopelvic fixations bear the increased risk of complications like fracture of sacrum, pullout of sacral or iliac screw or pseudoarthrosis. These complications affect the succes of surgery and outcome. We conducted a biomechanical study in long instrumentations that crosses the lumbosacral junction that may be helpful in decreasing the complications and improving fiksation methods. In this study, we analysed the difference in strain at the most caudal screw of posterior spinal instrumentation in a sheep spine model in addition of a sacroiliac joint fixation. Four lower lumbar vertebra together with sacrum and pelvis of fresh freezed sheep spines were used in the study. The specimens were fixed from upper and lower levels to a standardized holders by a cement. There were two groups with 8 specimens in each with posterior instrumentation with pedicle screws. Fixation to lumbar 5-6 and sacral 1 vertebra was done in first group and lumbar 5-6 and iliac bone screw in the second group. Strain gauge with three sensors in each plane was fitted to lower screw in each group. Axial loading was applied and results of strain gauge reading in three planes were recorded. Then sacroiliac fixation with cortical screws were added to each specimen and results were recorded again after axial loading. Results revealed a change in loading of the lower screw, a decrease of loading of iliac screw after sacroiliac fixation. As a result, sacroiliac screw fixation decreases the loading in iliac screw in posterior spinal instrumentations in our biomechanical study. The possible advantage of this finding as a decrease in complication rates in iliac screws may be delineated by further large animal or human cadavar studies studies.