Miadında normal spontan vajinal yolla ve elektif sezaryenle doğan bebeklerde oksidatif durum ve DNA hasarının değerlendirilmesi
In infants with borned timely normal spontaneous vaginal roads and elective caesarean, evaluation of the oxidative situation and DNA damage
  1. Tez No: 385241
  2. Yazar: HALİL KAZANASMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ABUHANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma ile elektif sezaryen ve NSVD ile doğan bebeklerin doğum şeklinin DNA hasarı, total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksinin (OSİ) birlikte çalışılması ve aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 36 NSVD ile 36 elektif C/S ile doğan sağlıklı miad bebekler alındı. DNA hasar tayini, Comet Assay (alkali mononükleer hücre elektroforezi) yöntemi ile taze heparinize kandan çalışıldı. Periferik venöz kandan TOS ve TAS Ö. Erel yöntemi ile çalışıldı ve OSİ değerleri hesaplandı. İstatistiksel analizler SPSS 11,5 kullanılarak yapıldı. p değerinin
Özet (Çeviri)
Objectives: At this study, it is aimed to reseach DNA damage, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) in infants with borned timely normal spontaneous vaginal roads and elective caesarean. Materials and Methods: In this study, 36 NSVD with 36 elective C / S taken by healthy full-term babies born. Determination of DNA damage was studied in fresh heparinized blood by the Comet Assay (mononuclear cell alkaline electrophoresis) method. Peripheral venous blood TOS and TAS were measured by Ö Erel method and OSI values were calculated. Statistical analysis was performed using SPSS 11.5. A p value