Probiyotiklerin yenidoğan sarılığı üzerine etkileri
The effects of probiotics on newborn jaundice
- Tez No: 426620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Yenidoğan bebekler çeşitli nedenlerle, bilirubin yükselmesi ve buna bağlı nörotoksite açısından diğer yaş gruplarına göre risk altındadırlar. Bu nedenlerin en önemlilerinden biri bilirubinin enterohepatik dolaşımının (EHD) artışıdır. EHD total serum bilirubin düzeyine yaklaşık %30 oranında ek yük getirmektedir. İntestinal mikroflora EHD'ı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmada; normal spontan vajinal yol (NSVY) ile doğan ve sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde, doğumdan hemen sonra başlanan probiyotik desteğinin yenidoğan sarılığı üzerine etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde miadında ve NSVY ile doğmuş sadece anne sütü ile beslenen, 75'i çalışma ve 75'i kontrol grubunda yer almak üzere toplam 150 sağlıklı yenidoğan alındı. Çalışma grubundaki yenidoğanlara doğumdan hemen sonra, sıvı damla formunda probiyotik (Lactobacillus rhamnosus GG 109 CFU içeren Maflor® damla, Mamsel ilaç, Türkiye), günde bir kez beş damla olacak şekilde ağız yolu ile 10 gün süre ile verildi. Kontrol grubundaki yenidoğanlara ise yine doğumdan hemen sonra başlanmak üzere serum fizyolojik içeren sıvı damladan, günde bir kez beş damla olacak şekilde ağız yolu ile verildi. Her iki grupta yer alan vakalardan rutin incelemelerin yanı sıra kord, 3., 5. ve 10. bilirubin değerleri ölçüldü. Bütün vakaların dışkılama sıklıkları kaydedildi. Bulgular: Probiyotik alan grupta; 3., 5. ve 10.
Özet (Çeviri)
AIM: Newborn babies are at greater risk compared to other age groups for various reasons in terms of bilirubin elevation and associated neurotoxicity. One of the most important reasons for this is increased enterohepatic circulation (EHC) of bilirubin. EHC imposes an extra burden of approximately 30% on total serum bilirubin levels. Intestinal microflora are the main factor affecting EHC. This study investigated the effects of probiotic support started immediately after birth on newborn jaundice in babies born by normal spontaneous vaginal delivery (NSVD) and receiving only mother's milk. Materials and Methods: 150 healthy newborns born on term and by NSVD at the Karadeniz Technical University Medical Faculty Gynecology and Obstetrics Department and receiving only mother's milk were divided into study and control groups of 75 members each. Immediately after birth, newborns in the study group received probiotics in liquid drop form (Maflor® drops containing Lactobacillus rhamnosus GG 109 CFU, Mamsel Ilaç, Turkey), at a dosage of 5 drops a day, orally, for 10 days. Newborns in the control group received fluid drops containing saline solution, starting immediately after birth, at 5 drops a day, orally, for 10 days. In addition to routine investigations, cord, 3rd day, 5th day and 10th day bilirubin levels were measured in all subjects from both groups. Defecation frequency was recorded for all subjects.