Diyabetik ratlarda madımak (polygonum cognatum meissn.) etanol ekstraktının bazı biyokimyasal parametreler ve histopatolojik değişimler üzerine etkisi
Effects of madimak (polygonum cognatum meissn.) ethanol extract on some biochemical parameters and histopathological changes in streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 566678
  2. Yazar: ERAY ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL APAYDIN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş ratlarda Madımak (Polygonum cognatum Meissn.) etanol ekstraktının diyabet üzerine koruyucu ve tedavi edici etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Materyal ve Metot: Sunulan çalışmada ağırlıkları 250–300 gram arasında değişen Spraque-Dawley cin.si 24 adet erkek rat her grupta 6 rat olacak şekilde; Kontrol; Diabetes mellitus (DM), Polygonum cognatum Meissn. etanol ekstraktı (PCE) ve Diabetes mellitus + Polygonum cognatum Meissn. etanol ekstraktı uygulanan grup (DM+PCE) 4 gruba ayrıldı. Deneysel diyabet oluşturmak üzere Streptozotosin (STZ) DM ve DM+PCE gruplarına 60 mg/kg/i.p tek doz uygulandı. STZ uygulamasının 7. gününde kan glukoz düzeyi 250 mg/dL ve yukarısı olan hayvanlar diyabetli olarak kabul edildi. PCE 10 mg/kg/p.o gavaj yoluyla 20 gün boyunca uygulandı. 20 gün sonunda ratlar sakrifiye edilerek kan ve karaciğer dokusu örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was investigated whether Madimak (Polygonum cognatum Meissn.) ethanol extract has protective and therapeutic effect on diabetes in streptozotocin-induced diabetic rats. Material and method: A total of 24 healthy Spraque-Dawley male rats were randomly divided into four groups containing of 6 rats per group as Control; Diabetes mellitus (DM); Polygonum cognatum Meissn. ethanol extract(PCE) and DM+PCE. Experimental diabetes was induced by a single dose of 60 mg/kg/i.p Streptozotocin(STZ) injection for DM and DM+PCE groups. The animals showing diabetes (Blood glucose level >250 mg/dL) will be selected for diabetes groups in 7thdays. PCE was given at a dose of 10 mg/kg /day/p.o via gavage 20 days. All of rats were sacrificed on 20thday, taken blood and dissected liver tissues.