Oral olarak aflatoksin B1 verilen ratlarda kurkuminin bazı karaciğer enzimleri, sitokinler ile böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of curcumin on some liver enzymes, cytokines and kidney functions in rats administered orally with aflatoxin B1
- Tez No: 678962
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, ratlarda oral Aflatoksin B1 (AFB1) uygulması ile deneysel olarak oluşturulan kronik aflatoksikozise karşı kurkuminin bazı karaciğer enzimleri, antioksidanlar, sitokinler ve böbrek fonksiyonları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma süresi 60 gün tutuldu ve bu süreçte 2 haftalık, sağlıklı 38 adet Wistar albino rat kullanıldı. Çalışmaya başlamadan önce hayvanların genel sağlık durumları gözden geçirilerek, canlı ağırlıkları belirlendi ve ortalama canlı ağırlıklarına göre; Kontrol (K), Dimetilsülfoksit (D), Kurkumin (Kur), Aflatoksin B1 (AF) ve AFB1 + Kurkumin (AF +Kur) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. D grubundaki ratlara oral olarak %10'lik DMSO uygulandı. Kur ve AF+Kur grubundaki ratlara %10'lik DMSO'da çözdürülen 300 mg/kg kurkumin oral olarak uygulandı. AF ve AF+Kur grubundaki ratlara%10'lik DMSO'da çözdürülen 250 µg/kg AFB1 uygulandı. Araştırmada sonunda gruplardaki deneklerden elde edilen kan örneklerinden MDA, SOD, GSH, ALT, AST, ALP, GGT, BUN, ürik asit, Kreatinin, IL-1β, IL-6 ve TNF-α konsantrasyonları belirlendi. MDA düzeyinin AF grubunda diğer dört gruba göre anlamlı olarak arttığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of curcumin on some liver enzymes, cytokines and kidney functions against chronic aflatoxicosis created by oral Aflatoxin B1 (AFB1) administration in rats. The duration of the study was 60 days and 38 healthy 2-week-old Wistar albino rats were used during this period. Before starting the study, the general health conditions of the animals were reviewed, their body weight was determined, and they were divided into 5 groups according to their average body weight. Control (K), Dimethylsulfoxide (D), Curcumin (Kur), AFB1 (AF) and AFB1 + Curcumin (AF + Kur). 10% DMSO was administered orally to the rats in group D. 300 mg/kg curcumin dissolved in 10% DMSO was administered orally to the rats in the Kur and AF + Kur groups. 250 µg / kg AFB1 dissolved in 10% DMSO was administered to the rats in AF and AF + Kur groups. At the end of the study, MDA, SOD, GSH, ALT, AST, ALP, GGT, BUN, urea, creatinine, IL-1β, IL-6 and TNF-α concentrations were determined from the blood samples obtained from the subjects in the groups. It was determined that the MDA level in the AF group increased significantly compared to the other four groups (p 0.05).