Mikrocerrahi teknikler kullanılarak yapılan subepitelyal bağ dokusu grefti uygulamalarında mine matriks protein türevlerinin dişeti çekilmesi tedavisindeki etkisinin CAD/CAM sistemi ile değerlendirilmesi
Assessment of the effects of enamel matrix derivatives in gingival recession treatment by CAD/CAM system in subepithelial connective tissue grafting applications by microsurgical techniques
  1. Tez No: 385250
  2. Yazar: HACER ŞAHİN AYDINYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SEÇKİN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mikrocerrahi teknikler kullanılarak yapılan subepitelyal bağ dokusu grefti uygulamalarında mine matriks protein türevlerinin dişeti çekilmesi tedavisindeki etkisinin CAD/CAM sistemi ile değerlendirilmesi, YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı Doktora Tezi, Van 2014. Bu çalışmanın amacı mikrocerrahi teknikler kullanılarak yapılan subepitelyal bağ dokusu grefti (SBDG) ve koronale kaydırılan flep (KKF) ile birlikte mine matriks protein türevlerinin (Emdogain) dişeti çekilmelerinin tedavisindeki etkisinin yalnızca SBDG ve KKF uygulanan grupla karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma, yaşları 18-48 arasında değişen (ortalama 30.26±8.38) 30 hastada bulunan 46 defekt üzerinde yapılmıştır. Kırkaltı defekt rastgele test (n=23) (SBDG+KKF+mine matriks protein türevleri) ve kontrol (n=23) (SBDG+KKF) gruplarına ayrılmıştır. Hastalarda 2mm≤ dişeti çekilmesi derinliği bulunmaktadır. Klinik parametreler operasyon öncesi, operasyon sonrası 1. ve 6. ayda değerlendirilmiştir. Üç boyutlu görüntüler operasyon öncesi, operasyon sonrası 1. ve 6. ayda bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) sistemi kullanılarak alınmıştır. Alınan dijital görüntüler üzerinde kazanılan dişeti hacmi (KDH) ve kazanılan dişeti yüzey alanı (KDYA) hesaplamaları yapılmıştır. Her iki tedavi grubunda da 6. ayda istatistiksel olarak anlamlı kök yüzeyi kapanması elde edildiği gözlenmiştir (p0.05). Birinci ve 6. ayda ölçülen KDH ve KDYA verileri açısından test ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). Test grubunda 6. ayda 1. aya göre KDH'de %23, kontrol grubunda ise %24 azalma gözlenmiştir. Altı aylık sonuçlar SBDG ile birlikte KKF'nin dişeti çekilmelerinin tedavisinde başarılı bir yöntem olduğunu göstermektedir. Mine matriks protein türevlerinin klinik sonuçlara katkısı bulunmadığı gözlenmiştir. CAD/CAM sisteminden elde edilen veriler kullanılarak KDH ve KDYA hesaplamaları yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Assessment of the effects of enamel matrix derivatives in gingival recession treatment by CAD/CAM system in subepithelial connective tissue grafting applications by microsurgical techniques, Yuzuncu Yil University Institute of Health Sciences Department of Periodontology, Phd Thesis, Van 2014. The aim of this study was to evaluate whether enamel matrix derivative (Emdogain) combinated microsurgical subepithelial connective tissue (SCT) grafting with coronally advanced flap (CAF) will improve the outcome of gingival recession treatment compared with SCTG with CAF. Fortysix defects, 23 in the test group (SCTG with CAF plus enamel matrix derivatives) and 23 in the control group (SCTG with CAF), aged 18-48 years (mean age 30,26±8,38) were included in this study. Forty-six gingival recession defects at 30 patients were randomly assigned in the test group (SCTG with CAF plus enamel matrix derivatives) and in the control group (SCTG with CAF). Patients had at least one gingival recession ≥ 2 mm. The clinical parameters were evaluated at baseline 1st month and at 6th month follow-up time points. Three dimensional images were obtained by using computer aided design/computer aided manufacturing (CAD/CAM) system. Gingival volume gain (GVG) and gingival surface area gain (GSAG) were evaluated at 1st and 6th months on three dimensional images. Both treatment procedures showed statistically significant root coverage (p0.05). Differences between GVG and GSAG values in test and control groups were statistically insignificant at 1st and 6th months (p>0.05). Test group showed 23% volumetric decrease at 6th months compared to 1st month values. Control group showed 24% volumetric decrease compared to 1st month values. Both treatment modalities, STCG with CAF plus enamel matrix derivatives and SCTG with CAF, resulted in a significant final mean root coverage (p< 0.05) 6 monts after surgery. Six month follow-up results indicate that the SCTG with CAF is predictable for the treatment of gingival recession defects. The addition of enamel matrix derivatives don't enhance the mean clinical and dimensional outcomes.