Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Parazitoloji Laboratuvarı'na başvuran hastalarda intestinal parazitlerin sıklığı ve bu sıklığı etkileyen faktörler
The prevalence of intestinal parasites and the factors affecting the frequency in the patients admitted to Parasitology Laboratory of Dursun Odabaş Medical Center, Yuzuncu Yil University
- Tez No: 385251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
. Bu çalışmanın amacı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Parazitoloji Laboratuarına başvuran hastalarda bağırsak parazitlerinin sıklığını belirlemek ve bu sıklığı etkileyen bazı faktörleri değerlendirmektir. Çalışma, 2012 Haziran–2012 Aralık tarihleri arasında, 443'ü kadın, 557'si erkek olmak üzere toplam 1000 hasta üzerinde yürütülmüştür. Dışkı örnekleri nativ-Lugol, flatasyon (doymuş tuzlu su solüsyonunda), sedimantasyon (formol-eter solüsyonunda) ve trikrom boyama (şüpheli örnekler için) yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca hastalara sosyo-ekonomik durum, yaşam şartları ve kronik bir hastalıkları olup olmadığı ile ilgili soruları içeren bir anket uygulanmıştır. Kadınların %26,4'ünde, erkeklerin %19,2'sinde olmak üzere bütün hastaların %22,4'ünde bir veya daha fazla parazit türüne rastlanmıştır. Çalışmada, Giardia intestinalis (%8), bol Blastocystis hominis (%5,6), Entamoeba coli (%4,5), Iodamoeba butschlii (%1,3), Chilomastix mesnili (%1), Hymenolepis nana (%0,9), Endolimax nana (%0,5), Ascaris lumbricoides (%0,2), Enterobius vermicularis (%0,2; dışkıda), Trichuris trichiura (%0,1) and Taenia spp. (%0,1; dışkıda) türleri saptanmıştır. Parazite rastlama sıklığı ile gelir düzeyi (üç karşılaştırma grubunun ikisinde), eğitim durumu (10 karşılaştırma grubunun birinde), yerleşim yeri (üç karşılaştırma grubunun birinde), kanalizasyon şebekesinin olup-olmaması ve hayvancılık yapılıp-yapılmaması arasında istatistiksel olarak farklı düzeylerde anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Sonuç olarak Van Yöresinde, kanalizasyon ve içme suyu alt yapı eksikliklerinin tamamlanması ve halkın bilgilendirilmesi ile bu parazitlerin yayılışında önemli ölçüde düşüşler sağlanabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
. The aim of this study was to determine the prevalence of intestinal parasites in patients who were admitted to Parasitology Laboratory of Dursun Odabaş Medical Center, and to investigate some factors which may affect the prevalence of the condition. The study was carried out totally on 1000 patients, 443 girls and 557 boys between June 2012 and December 2012. Stool samples were examined by native-Lugol, flotation (in saturated salt solution), sedimentation (in formalin-ether solution) and the trichrome staining (for the suspect samples) methods. Besides, a public survey included questions about socioeconomic status, living conditions and whether the patients had any chronic diseases were applied to the patients. One or more parasite species were observed in 26.4% of females and in 19.2% of males, totally 22.4% of the patients. In the study Giardia intestinalis (8%), plenty Blastocystis hominis (5.6%), Entamoeba coli (4.5%), Iodamoeba butschlii (1.3%), Chilomastix mesnili (1%), Hymenolepis nana (0.9%), Endolimax nana (0.5%), Ascaris lumbricoides (0.2%), Enterobius vermicularis (0.2%; in the stool), Trichuris trichiura (0.1%) and Taenia spp. (0.1%; in the stool) species were detected. Statistically significant relations at different levels were detected between the rates of the parasites and the income levels (in two of three comparison groups), the education level (in one of ten comparison groups), residence place (in one of three comparison groups), whether sewage system was available or absent and whether farming was done or was not done. As a result, in Van Province it was concluded that a significant reduction in the spread of these parasites can be achieved by the completion of sewage and drinking water infrastructure deficiencies and by informing the public