Sağlıklı köpeklerde homosistein düzeylerinin araştırılması
Research of homocysteine levels in healthy dogs
  1. Tez No: 385253
  2. Yazar: CENK ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KOZAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada sağlıklı köpeklerin (Golden Retriever, Terrier, Alman Çoban Köpeği ve Labrador Retriever) homosistein düzeylerinin tespit edilmesi amaçlandı. Çalışmanın metaryalini 10 adet Golden Retriever, 10 adet Terrier, 10 adet Alman Çoban Köpeği ve 10 adet Labrador Retriever ırkı sağlıklı köpek oluşturmaktadır. Her 4 ırk kendi arasında değerlendirmeye alındı. Çalışmaya alınınan hayvanların sağlıklı oldukları yapılan hematolojik ve biyokimyasal muayenelerle tespit edildi. Kan örnekleri aseptik koşullarda v. cephalica antebrachii'den tekniğine uygun olarak alındı. Elde edilen plazma örneklerinden homosistein düzeyleri ticari test kitinin belirtilen prosedüre uygun olarak ölçüldü. Her dört ırkta da sonuçlar birbirine yakın olarak bulundu. Plazma homosistein düzeyleri Golden Retriever ırkı 11.43 (µmol/L), Terrier ırkı 8.88 (µmol/L), Alman Çoban köpeği ırkı 10.60 (µmol/L) ve Labrador Retriever ırkı için 9.40 (µmol/L) olarak bulunmuştur. Her dört ırka ait AST, ALT, LDH, Albumin, Üre, Kreatinin, TP, CK, CK-MB ve Vitamin B12 düzeyleri fizyolojik değerlerde saptandı. Sonuç olarak bu çalışmada sağlıklı köpekler için elde edilen plazma homosistein değerlerinin referans değer teşkil edebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, (Golden Retriever, Terrier, German Shepherd Dog and Labrador Retriever ) the aim was determining the level of homocysteine healthy dogs's. This study's material was generated by 10 Golden Retrievers, 10 Terriers, 10 German Shepherd and 10 Labrador Retriever. Every 4 races were evaluated among themselves.The health was determined by biochemical examinations. Blood samples have properly from V. cephalica antebrachii's technique aseptic conditions. Obtained from plasma samples of commercially available kits homocysteine levels were measured in accordance with the procedure described. In each of the 4 race results were found to be close to each other. Plasma homocysteine levels are in the Golden Retriever is 11.43 (µmol/L), Terrier is 8.88 (µmol/L), German Shephard is 10.60 (µmol/L) and Labrador Retriever is 9.40 (µmol/L). Each 4 races's of the AST, ALT, LDH, albumin, urea, creatinine, TP, CK, CK-MB and vitamin B12 levels were determined at physiological values. As a result of this study in healthy dogs obtained for serum homocysteine was concluded that this may represent the reference values.