Tekrarlayan gebelik kaybı olan çiftlerde sayısal ve yapısal kromozom aberasyonlarının FISH yöntemi ile ileri düzeyde araştırılması
Advance investigation of numerical and structural chromosome abnormalities in recurrent pregnancy loss patients by FISH analysis
  1. Tez No: 385265
  2. Yazar: DİĞDEM UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTÜRK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tekrarlayan gebelik kayıplarının en önemli etiyolojik nedeni gamet oluşumu sırasında meydana gelen kromozomal aberasyonlardır. Kromozomların bazı bölgelerinde meydana gelen artış yada azalışlar, kromozom stabilitesini sağlayan telomerik bölgelerdeki değişimleri tespit edebilmek için moleküler sitogenetik bir yöntem olan floresan ın situ hibridizasyon (FISH) kullanılmaktadır. Projemiz kapsamında; en az üç tekrarlayan düşüğü olan 30 çift (60 kişi) hasta grubu ve hiç düşük yapmamış, sağlıklı en az iki çocuğu olan 10 çift (20 kişi) ise kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Karyotip analizleri normal olan çiftlerimize 9, 16 ve XY sentromerik prob kullanılarak FISH analizleri yapılmıştır. Bu çiftlerden düşük sayısı 4 ve üzeri olan 5 çiftimize subtelomerik FISH analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarında; 9. kromozom için hasta ve kontrol grupları (80 kişi) birlikte değerlendirildiğinde %25 oranında heterokromatin bölge artışı olduğu gözlenmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonrasında 9q12 bölgesindeki artışın tekrarlayan gebelik kayıplarını 20.75 kat arttırdığı sonucuna elde edilmiştir. Kromozom 16 için hasta ve kontrol grubunda (80 kişi) %3 oranında heterokromatin bölge artışı gözlenmiş ve polimorfizm olarak değerlendirilmiştir. XY FISH analizinde hasta grubunda (60 kişi) elde edilen sonuçlarda %3.3 oranında sayısal kromozom anomalisi saptanmıştır. Beş çiftimizde yapılan subtelomerik bölge analizi sonrasında bir telomerik kayıp, artış yada azalış saptanmamıştır. Ancak analizi yapılan çift sayısının az olması nedeniyle telomerik kayıpların tekrarlayan düşük etkeni olabileceği konusunda net bir sonuç elde edilememiştir. Daha önce farklı araştırıcılar tarafından yapılmış çalışmalarda klasik sitogenetik yöntemler kullanılmış ve net sonuçlar elde edilememiş, moleküler analiz önerilmiştir. Bu çalışmada, FISH yöntemi ile kantitatif ölçümler ve istatistiksel hesaplamalarla, özellikle 9qh polimorfizminin tekrarlayan düşüklerde etkili olabileceği konusunda yönlendirici değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important etiologic causes of recurrent pregnancy losses are chromosomal aberrations that occur during gamete formation. This analysis of any insertions or deletions in some regions of the chromosomes are made with the fluorescence in situ hybridization (FISH) is the moleculer cytogenetic method in order to determine changes on telomeric regions that providing chromosomal stability. Our project; who were included in the study 30 couples (60 people) with at least three recurrent abortions in the patients group, and no abortion patients have at least 10 couples (20 people) with two healthy children in the control group. FISH analyzes were performed by using 9,16 and XY centromeric probes, couples with normal karyotype analysis. Subtelomeric FISH analysis was performed 5 of these couples, whose number of abortion 4 or greater than. Results of the analysis were observed as an increase of 25% heterochromatic regions when comparing patient and control groups (80 people) for chromosome 9. With the ratio obtained in recurrent pregnancy losses, results were encouraged to could be effective increase in the 9q12. It was observed an increase of 3% heterochromatic regions of patient and control groups (80 people) for chromosome 16 and it was accepted as a polymorphism. According to the results, in patients group (60 people), the causative agent numerical chromosomal anomalies were detected by 3.3% in XY FISH analysis. There was no telomeric loss, increase or decrease in about 5 couples after analysis of the subtelomeric regions. A clear conclusion couldn't be obtained whether the telomeric losses are effective in recurrent abortions or not because of the couples are not enough in the analysis. Earlier studies conducted by different researchers using classic cytogenetic methods and molecular analysis has been suggested because of being not final resorts. Our study reached precise results by measuring the quantitative with FİSH method and these statistical measurement are evidence of particularly 9qh polymorphism effect for recurrent miscarriage.