Nörootolojik semptomu olan ve olmayan hastalarda anterior inferior serebellar arter ile vestibülokohlear sinir ilişkisinin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between anterior inferior cerebellar artery and the vestibulocochlear nerve in the patients with and without neurootologic symptoms by magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 385266
  2. Yazar: SERÇİN BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş-Amaç: Anterior İnferior Serebellar Arter (AİSA) ile vestibülokohlear sinir arasındaki anatomik-radyolojik ilişkinin klinik ile olan ilişkisi literatürde farklı sınıflamaların kullanıldığı çalışmalarda değerlendirilmiştir. Çalışmamızda AİSA ile vestibülokohlear sinir arasındaki anatomik-radyolojik ilişkinin daha önce kullanılan iki sınıflamaya göre değerlendirilmesi ve hangi sınıflamanın nörootolojik vertigo, tinnitus ve işitme kaybı gibi semptomları daha iyi yansıttığının saptanması amaçlandı. İlave olarak internal akustik kanal (İAK) girişinde kanal yapılarına vestibülokohlear sinir temasının klinik ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıstır. Materyal- Metod: Ocak 2011- Kasım 2012 tarihleri arasında Kulak Burun Boğaz Polikliniği 'ne başvuran, klinisyen tarafından ayrıntılı anamnezi alınan ve fizik muaynesi gerçekleştirildikten sonra her iki kulağa yönelik İAK-MR Görüntülemesinin gerçekleştirilmesi amacıyla bölümümüze yönlendirilen, nörootolojik semptomu olan yada olmayan 364 hasta çalışmaya alındı. Çalışmamıza alınan hastalara ait klinik ve muayne bulgulara hastane arşiv sisteminden ulaşıldı. Görüntüleme öncesinde herhangi bir sebeple nörootolojik ameliyat geçirmiş ve spesifik odyolojik testleri pozitif vestibulokohlear hastalık tanısı almış olgular çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamızda cinsiyet sınırlaması yapılmadı ancak çocuk yaş grubu sınırı 18 yaş kabul edilerek 18 yaş altı olgular çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmada 1,5 T manyetik alan gücüne sahip MRG cihazı (Signa Excite; GE Healthcare, Milwaukee, Wis) ve 8-kanal faz dizilimli baş koili kullanıdı. Lokalizer görüntü elde olunduktan sonra sırasıyla aşağıdaki sekanslar çalışıldı (Tablo 1). 1. SE T1 aksiyal ve koronal MRG ( her iki kulak yapılarına yönelik ), iv. kontrast madde öncesi ve sonrasında 2. SE T2 aksiyal beyin MRG 3. Aksiyel 3D-FIESTA MRG ( her iki serebellopontin sisterne yönelik ) Tüm görüntüler işlem sonrası analiz için iş istasyonuna (Advantage Windows 4.1, GE Healthcare) aktarıldı. Çalışmaya alınan 364 hastaya (728 kulak ) ait İAK MR Görüntülemeler konusunda deneyimli radyolog tarafından retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm beyni içeren T2A aksiyal kesitler sinyal artışına neden olabilecek patolojiler ya da ek konjenital anomaliler açısından incelendi. Aksiyal 3D-FIESTA MRG serilerinde bilateral serebellopontin sisternde AİSA ve vestibülokohlear sinirler arasındaki anatomik ilişki daha önce Mcdermott ve arkadaşları ( 1 ) ile Şirikci ve arkadaşlarının kullandıkları sınıflamaya ( 3 ) göre her iki kulak için ayrı ayrı değerlendirildi. Anatomik-radyolojik sınıflama bulguları ve vestibülokohlear sinir'in İAK girişinde kanal anatomik yapılara temasının nörootolojik semptomlar ile ilişkisi ki kare (Fisher Exact ) testi kullanarak istatiksel olarak değerlendirildi. Çalışma öncesinde anabilim dalı akademik kurulu ve fakülte etik kurulundan izin alındı. Bulgular: Vertigo, tinnitus ve işitme kaybı ile iki sınıflamaya göre değerlendirilen vestibülokohlear sinir ve AİSA arasındaki anatomik-radyolojik ilişki arasında ve vestibülokohlear sinirin İAK girişinde kanal yapılarına teması ile arasında istatiksel olarak anlamlı bulgu saptanmadı. İstatiksel anlamlı tek bulgu vertigonun kadınlarda erkeklere kıyasla yüksek saptanmasıydı. Sonuç: Nörootolojik şikayeti olan ve etyoloji araştırılan olgularda vestibülokohlear sinir ile AİSA'in değişik derecede teması tek başına etyolojiden sorumlu tutulmamalıdır. Dekompresyon operasyonu düşünülen olgularda nörovasküler kompresyon bulgularının MR incelemelerde belirtilmesi anatomik varyasların raporlanması açısından anlamlı olabileceği gibi operasyon kararının alınmasında ve klinisyeni yönlendirmede tek başına belirleyici olmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to re-evaluate anatomical-radiological relationship between AICA and vestibulocochlear nerve with MRI according to two classifications used in literature, to determine which classification is reflect neurootologic symptoms better and to evaluate the contact of vestibulocochlear nerve to channel structure at the entrance of the internal auditory canal (IAC) in addition to the literature. Materials and Methods: 364 patients included to the study who applied to the Ear, Nose and Throat Clinic between January 2011 - November 2012 with or without neurootologic symptoms after taken detailed history and performed physical examinations by the clinician and referred to our department in order perform IAC-MR Imaging for both ears. clinical findings and neurootologic symptoms of patients included to our study has been reached from hospital archives system. Patients diagnosed with vestibulocochlear disorders who undergone neurootologic surgery for any reason prior to imaging and had specific positive audiological tests were excluded from the study. There was no gender limitation in our study but pediatric age limit was accepted as 18 years-old and age under 18 were not included in the study. In our study 1.5 T magnetic field strength MRI unit (Signa Excite, GE Healthcare, Milwaukee, Wis.), and 8-channel phased-array head coil was used. Sequences below were studied respectively after localizer images obtained. 1. SE T1 axial and coronal MRI (both ears for structures), before and after iv. contrast agent. 2. SE T2 axial brain MRI 3. Axial 3D-FIESTA MRI (for both cerebellopontine cistern) All images was transferred to the workstation for post-processing analysis (Advantage Windows 4.1, GE Healthcare). MR Imaging owned 364 patients (728 ears) included to the study were evaluated by experienced radiologists retrospectively. T2-weighted axial images containing the whole brain were examined for signals that may lead to an increase in terms of pathology or congenital anomalies. The anatomic relationships between the IACA and vestibulocochlear nerves for both ears in bilateral cerebellopontine cistern in Axial 3D-FIESTA MRI were evaluated by the classification used before by McDermott and colleagues (1) and Şirikci and friends (3) separately. Anatomical-radiological classification findings and relationship between contact of vestibulocochlear nerves to anatomical channel structures in the entrance of the IAC and neurootological symptoms were evaluated with the chi-square (Fisher's Exact) test statistically. Before the study, was approved to the academic of the department and board of ethics committee of faculty. Findings: There were no statistically significant findings between vertigo, tinnitus and hearing loss and anatomic-radiologic correlation evaluated according to the two classifications between vestibulocochlear nerve and AICA and touch of vestibulocochlear nerves channel structures at the entrance of IAC . The only statistically significant finding was that vertigo detected high rates in women compared to men. Results: Various degrees of contact between AICA and vestibulocochlear nerve should not be held responsible for the etiology alone in patients who have neurootologic findings and researched etiology. To reporting neurovascular compression findings in MR imaging in patients who planned decompression operation may be significant as reporting the anatomic variations on the other hand should not be decisive alone to decide about operations and guiding the clinician.