Romatoid artrit hastalarında high mobility group box-1 protein düzeyi ile hastalık aktivitesi ve ateroskleroz arasındaki ilişki
The relationship between high mobility group box-1 protein level and disease activity and atherosclerosis in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 385275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İki grup arasında serum HMGB1, IL-6 ve TNF-α düzeyleri ve karotis İMK ölçümlerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu parametrelerin hastalık süresi, hastalık aktivite skoru 28 (DAS28), sağlık değerlendirme anketi (HAQ), hassas eklem sayısı, şiş eklem sayısı, ESR, CRP ve vücut kitle indeksi (VKİ) ile ilişkisini araştırdık. Yöntem: ACR/EULAR 2010 kriterlerine göre RA tanılı 40 hasta seçildi. Kontrol grubu, hasta grubu ile benzer özelliklere sahip 34 kişiden oluşturuldu. Hassas ve şiş eklem sayısı kaydedildi. VAS ağrı skoru değerlendirildi. HAQ skorları ve hasta global değerlendirmesi kaydedildi. DAS28 hesaplandı. Karotis İMK ölçümleri yüksek rezolüsyonlu B-mod ultrasonografi cihazı ile yapıldı. HMGB1, TNF-α ve IL-6 düzeyleri serumda ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Two groups are compared with respect to serum HMGB1, IL-6, and TNF-α levels and carotid IMK measurements. The effect of these parameters on disease duration, disease activity score 28 (DAS28), health assesment questionnare (HAQ), number of tender and swollen joints, ESR, CRP, and body mass index (BMI) are investigated. Methods: 40 patients with RA diagnosis are chosen according to ACR/EULAR 2010 criteria. The control group is created from 34 people that have similar characteristics with the patients. Numbers of tender and swollen joints are recorded. VAS pain score is assessed. HAQ scores snd patient global assessment are recorded. DAS28 are calculated. Carotid IMK measurements are carried out by the high resolution B-mod ultrasonography device. HMGB1, TNF-α, and IL-6 levels are measured in the serum by the ELISA method.