Kronik otitis media'lı hastalara uygulanan cerrahi girişim sonrası yaşam kalitesinin orta kulak risk indeksi ile ilişkisi
The relationship between quality of life and the middle ear risk index in patients who underwent surgery with chronic otitis media
- Tez No: 385276
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SEFA DEREKÖY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç : Kronik otitis media (KOM) toplumun yaklaşık %2'sini etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalardaki enfeksiyon bulguları ve işitme kaybı toplumda sosyal problemlere yol açar. Buna bağlı olarak hastanın yaşam kalitesi ciddi olarak bozulur. KOM cerrahi başarısının değerlendirilmesinde hastanın yaşam kalitesi nadiren dikkate alınır. Bu çalışmada KOM cerrahisi sonrası ÇOMÜ anketini kullanarak yaşam kalitesinin karşılaştırılması ve orta kulak risk indeksi (OKRİ) ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında Haziran 2009 ile Mart 2014 tarihleri arasında KOM tanısıyla cerrahi tedavi uygulanan 100 olgu çalışma grubunu oluşturmuştur. Bütün hastaların yaş ve cinsiyetleri, demografik özellikleri ve muayene bulguları kaydedildi. Tüm hastaların preoperatif öykü ve bulguları ile peroperatif bulgularına göre OKRİ indeks değerleri hesaplandı. OKRİ indeksine ile ÇOMÜ yaşam kalitesi skorları arasındaki ilişki değerlendirildi. Saf ses odyometri ve ÇOMÜ yaşam kalitesi anketi preoperatif ve postoperatif 6. ayda uygulandı. Çalışmada hastalara uygulanan ameliyat tekniği kaydedildi. Postoperatif 6.ayda enfeksiyon eradikasyonu sağlanan ve sağlanamayan olguların ÇOMÜ yaşam kalitesi ölçekleri karşılaştırıldı. Greft yönüyle intakt olan ve intakt olmayan hastaların postoperatif 6. aydaki ÇOMÜ yaşam kalitesi ölçekleri karşılaştırıldı. Bulgular : Çalışmamıza KOM tanısıyla cerrahi tedavi uygulanan 100 olgu dahil edildi. Olguların yaşları 18 ile 61 arasında değişmekte olup ortalaması 37.75 yıldır. Olguların %60 'ı (n=60) kadın, %40' ı (n=40) erkek bireylerden oluşmaktadır. Greftin intakt olduğu olgular ile intakt olmayan olguların postoperatif 6.
Özet (Çeviri)
Purpose: Chronic otitis media (COM) is an infectious disease affecting approximately %2 of the population. In patients with signs of infection and hearing loss can lead to social problems in the community. Accordingly, the patient's quality of life is severely damaged. Evaluation of the COM surgical success, patient's quality of life is rarely taken into account. In this study, we evaluate the quality of life comparison of post-COM surgery using the ÇOMÜ quality of life questionnaire and aimed to investigate the relationship with middle ear risk index (MERİ). Methods: We create a study group of 100 patients who surgically treated for the diagnosis of COM from June 2009 to March 2014 at Çanakkale Onsekiz Mart University Practice and Research Hospital, Department of Otorhinolaryngology. The age and sex of all patients, demographic characteristics and clinical findings were recorded. According to the findings of all patients with preoperative history and intraoperative findings, MERİ index values were calculated. Association between ÇOMÜ quality of life scores and MERİ index was evaluated. Pure tone audiometry and ÇOMÜ quality of life questionnaire was administered preoperatively and postoperatively after 6 months. Surgical techniques applied to the patients in the study were recorded. ÇOMÜ quality of life scores were compared between the patients provided the eradication of infection at postoperative 6 months and in patients could not be able to achieve infection eradication postoperatively. Intact and non-intact graft patients were compared postoperatively with ÇOMÜ quality of life scales after 6 months. Findings: 100 patients were included our study who underwent surgical treatment with the diagnosis of COM. The ages of the patients ranged from 18 to 61, average of 37.75 years. 60% of patients' s (n = 60) were female and 40% (n = 40) was comprised of males.