Acil servise başvuran künt göğüs travmalı hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of blunt chest trauma patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 385277
  2. Yazar: OKAN BARDAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKHAN AKDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 1 Ocak 2010- 31 Ocak 2013 tarihleri arasında acil servisimize künt toraks travması ile başvuran hastaların retrospektif olarak incelenerek travma nedenleri, demografik ve klinik özellikler ile acil tanısal yaklaşımların ortaya konulması ve bu verilerin literatür bilgileri ışığında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi, göğüs cerrahisi Servisi, ve Radyoloji Anabilim Dalları Laboratuvarları'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma acil servisimize başvuran künt göğüs travmalı olgularda gerçekleştirilmiştir. Başvuran hastaların akciğer grafisi, toraks tomografisi, revize travma skoru, akciğer yaralanma skoru ve göğüs duvarı yaralanma skorları hesaplanarak, hastaların tedavi, hastanede kalış sürerleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Künt göğüs travmalı 174 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların 26'sı(%52) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 44.7±19.7 idi. Travma ile acil servise başvuru arasında geçen ortalama süre 23.65±18.9 dakika idi. En sık eşlik eden ek sistem travması 46 olgu (%26,5) ile ekstremite yaralanmalarıydı. . Bu hastaların 122 tanesi acil servisten taburcu edilmiş (%70,1), 38 tanesine yatış verilmiş (%21,8), 12 tanesi eks olmuş(%6,9) olduğu saptandı. Akciğer grafisinde patoloji tespit edilen 34 olgu da en sık izlenen patoloji 23 olgu (%13,1) ile kot fraktürü idi. BT görüntülemede 60 hasta ile en sık rastlanan patoloji kosta fraktürü idi (%34,5). Akciğer grafisi normal olarak değerlendirilen 140 olgunun Radyoloji Anabilin Dalı tarafından yapılan toraks BT yorumları incelendiğinde, AC grafisi normal olup toraks BT'si patolojik bulgu tespit edilen 40 (%28.5) olgu tespit edildi. Bu 40 olgunun AC grafilerinde en sık gözden kaçan ve bilgisayarlı tomografi görüntülemede tespit edilen patolojinin 27 (%67) olgu ile kosta fraktürleri olduğu görüldü. Sırası ile AC grafisinde gözlemlenemeyen patolojiler; 12 olgu pnömotoraks(%30), 9 olgu ile hemotoraks (%22,5) ve 3 olgu ile sternum fraktürü (%7,5) olarak saptandı. Akciğer grafisinde patoloji saptanmayan bu olguların 12 tanesi (%30) bilgisayarlı tomografi sonucu değerlendirilerek göğüs cerrahi servisine yatırılarak tedavi edilmişti. Bu 12 olgunu 3'üne tüp torakostomi uygulanmıştı ve hastanede ortalama yatış süreleri 3,6 gün idi. Toraks travması ile acil servise başvuran hastaların RTS, ACYS, GDYS ve hastaların yatış gün süreleri arasında anlamlı korelasyonları vardır. Sonuç: Acil servise başvuran künt toraks travmalı, travma skorları yüksek olan hastalarda toraks BT öncelikli görüntüleme yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the etiology, demographic and clinical findings of blunt thoracic trauma patients admitted to Emergency Department. Method: This retrospective cross sectional study was performed in Departments of Emergency Medicne, Thoracic Surgery and Radiology of Çanakkale Onsekiz Mart University Medical Faculty between 1 January 2010 and 31 January 2013. 174 patients admitted to Emergency Department with blunt thorax trauma were enrolled the study. Data of patients about the chest X-ray, thoracic computed tomography(CT), revised trauma scores(RTS), lung trauma score(LTS), thoracic wall trauma score(TWTS), treatments and length of stay in hospital were gathered from hospital data system and patients' files. Results: 174 patients admitted with blunt thoracic trauma. 131(%75.3) of patients were men. The mean age of the patients was 44.7±19.7 years. The time interval between trauma and admission to emergency service was 23.65±18.9 minutes. The most common associated trauma was extremity injuries with the rate of 26.5% (46 patients). Of these patients, 122 (70.1%) of them were discharged from the emergency department, 38(21.8%) of them were hospitalized ,12(6.9%) of them died. Traumatic lung findings were detected on 34 patients' chest x-ray and the most commun pathology was rib fracture which is found in 23 (%13,1) patients. In computed imaging, rib fracture was the most common pathology detected in 60 (%34,5) patients. There were no traumatic findings on 140(80.4%) patients' chest x-ray, but 40(28.5%) of them had traumatic pathology on thoracic CT which was evaluted by Radiolgy Departement. Amoung these 40 cases, rib fracture was the most overlooked pathology in 27(67%) patient's chest x-ray which was detected by thoracic CT. Undetected pathology in the chest X-ray were pneumothorax in 12(30%) cases, hemothorax in 9 (22.5%) cases with and sternal fractures in 3(7.5%) cases. 12 (30%) of these 40 patients were admitted to Thoracic Surgery Service according to thoracic CT findings. Chest tube was applied to 3 of these 12 patients and the average length of stay in hospital was 3.6 days. There was a significant correlation between the duration of hospitalization and RTS, LTS, TWTS of patients presenting to the ED with chest trauma. Conclusion: Thoracic CT may be used as a first line radiodiagnostic method with blunt thoracic trauma patients especially with high trauma scores in Emergency Departement.