Investigation of ferulic acid and curcumin effects on cisplatin-induced nephrotoxicity in rats
Sıçanlarda ferulik asit ve curcuminin sisplatin kaynaklı nefrotoksisite üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 385327
  2. Yazar: ERLIASA BAMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Sağlık Eğitimi, Pharmacy and Pharmacology, Health Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Farmasi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Birçok çalışmada, klinik eczacının ilaçla ilgili problemlerin önlenmesi ve çözümlemesinde faydalı görevleri olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda, ferulik asit ve curcuminin sıçanlarda sisplatin kaynaklı akut nefrotoksisiteye karşı protektif etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Toplamda 36 sıçan, kontrol, toksisite ve tedavi olmak üzere 6 farklı gruba ayrılmıştır. İlk günden itibaren kontrol ve tedavi gruplarına sırasıyla serum fizyolojik, ferulik asit veya curcumin uygulanırken, toksisite ve tedavi gruplarına 2. gün tek doz sisplatin uygulanmıştır. Sisplatin uygulanmasından 72 saat sonra hayvanlar sakrifiye edilmiştir. Hayvanların kan örnekleri ve böbrekleri ileri inceleme amacıyla alınmıştır. Hayvan ağırlıkları, böbrek fonksiyon parametreleri, oksidatif stres parametreleri ve hayvan serum veya böbrek dokularında antioksidatif durum ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Clinical Pharmacists' beneficial role on preventing and solving drug induced problems appears in several studies. This study aimed to determine the protective effects of ferulic acid (FA) and curcumin against cisplatin induced nephrotoxicity in rats. A total of 36 animals were divided into 6 groups consisting of control, toxicity and treatment groups. Starting from the first day of the experiment, control and treatment groups have been administered saline, FA and curcumin respectively, while toxicity and treatment groups were injected single cisplatin doses on the second day of the experiment in order to obtain acute nephrotoxicity. Animals were sacrificed 72 hours after cisplatin administration. Blood samples and kidneys were taken for further investigations. Animal weights, renal function parameters, oxidative stress parameters, antioxidant status were assessed in serum samples or kidney tissues.