Puberte öncesi ve puberte dönemindeki çocuklarda periodontal dokularda meydana gelen değişikliklerin klinik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
Clinical and biochemical analyses of periodontal tissue alterations before and during puberty
  1. Tez No: 385334
  2. Yazar: BURCU NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HATİCE AKYÜZ, PROF. DR. LEYLA KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Biochemistry, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Puberte döneminde meydana gelen hormonal değişimler damar geçirgenliği ve konak cevabını değiştirerek periodontal dokularda değişikliklere neden olmaktadır. Amacımız puberte öncesi ve puberte döneminde çocuklarda dental ve periodontal sağlığın yanı sıra diş eti oluğu sıvısında (DOS) prostaglandin E2 (PGE2) tümör nekrozan faktör-α (TNF-α) ve interlökin 1-β (IL1-β) gibi iltihabi belirteç seviyelerinde meydana gelen değişimi değerlendirmektir. Fakültemiz Pedodonti Kliniği'ne başvuran, 6-14 yaş arasındaki 80 çocuktan, her grupta 20 kişi olmak üzere, puberte öncesi dönemde periodontal olarak sağlıklı (PÖS), puberte döneminde periodontal olarak sağlıklı (PS), puberte öncesi dönemde gingivitisli (PÖG), puberte döneminde gingivitisli (PG) 4 grup oluşturuldu. Demografik bilgiler, dft-DMFT, plak indeks, gingival indeks, community periodontal index ölçüldü, DOS örneklerinin biyokimyasal analizi yapıldı ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Grupların PGE2 konsantrasyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı farklılık bulundu (p0.05). TNF-α konsantrasyon ve total miktar düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The hormonal changes in puberty period lead to changes in periodontal tissues by altering the vascular permeability and the response of the host. The aim of this study was to investigate the levels of inflammatory markers prostaglandin E2 (PGE2), tumor necrosis factor-α (TNF-α) and interleukin 1-β (IL1-β) in gingival crevicular fluid (GCF) as well as dental and periodontal health of children during pre-puberty and puberty periods. 80 children referred to the Paediatric Dentistry Clinic participated in this study. They were divided into 4 groups (n=20) as periodontally healthy in pre-puberty period (PPH), periodontally healthy in puberty period (PH), gingivitis in pre-puberty period (GPP), gingivitis in puberty period (GP). Demographic data, dft-DMFT, plaque index, gingival index, and community periodontal index were measured, biochemical analyses of GCF samples were executed, and results were evaluated statistically. A significant difference was found in PGE2 concentration levels among groups (p0.05).