Resimsel elemanlar üzerinde sembolik uygulamalar
Symbolic applications on pictorial elements
  1. Tez No: 385379
  2. Yazar: SERDAR DARTAR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMED KAVUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
İnsanlar en eski çağlardan beri bir ifade biçimi olarak sembollerden yararlanmışlardır. Duygu ve düşüncelerin aktarımında sembollerin önemli bir yeri olmuştur. Toplumlar, inançlarını, sevinçlerini, hüzünlerini sembollerle dile getirmişlerdir. Bu hususta sembol kullanımı, resim sanatında oldukça önemli bir rol oynamıştır. Bu tezin amacı, bir ifade biçimi olarak kendini gösteren sembol kullanımının nedenini ve bu doğrultuda sembolist etkilerin resim sanatındaki yerini araştırmaktır. Bu amaçla sembol ve sembolizm kavramlarının tarihsel süreç içerisindeki kullanımı özetlenerek, başta Mısır Sanatı olmak üzere 20. yüzyıl sanatını da kapsayan bu kavramların sanat akımlarındaki ve dönemin sanatçıları üzerindeki etkileri anlatılmaktadır. Bütüncül bir yöntemin izlendiği araştırmada sanat akımlarının ve bu akımlara mensup sanatçıların eserlerinin analizi yapılarak sembolist etkilerin en eski dönemlerden beri etkisini göstermiş olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humans make use of symbols as an expression tool since early centuries. Symbols have been important on transferring the feelings and ideas. Societies have expressed their beliefs, pleasures and dumps by symbols. Therefore, use of symbols in art played very crucial roles. The aim of this thesis was to investigate the use of symbols as an expression tool and to understand the effect of symbolism on the development of art. For this reason, the use of symbols and symbolism during historical duration was summarized and the effect of these terms on 20th century art especially for Egyptian art and this period's artists were discussed. The findings of this thesis as a total approach application found by the analysis of art trends and work of member artists of these art trends revealed that the symbolist effects had significant consequences on art.