Sosyo ekonomik ve demografik faktörlerin internet gazetesi kullanımı üzerindeki etkisi: İzmir ili örneği
The effect of socio economic and demographic factors on usage of internet newspaper: Izmir case
- Tez No: 385385
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kısa bir zaman içinde hayatımıza büyük oranda dâhil olan internetin bu denli kullanım genişliği ve esnekliği, internet üzerinden haber yayıncılığı yapan internet gazeteciliğini ortaya çıkarmıştır. Diğer bir deyişle 80'li yıllar itibari ile haberin yapısının farklılaşması, habere konu olabilecek unsurların çeşitlenmesi ve beraberinde internetin hızla yaygınlaşması; tüm dünyanın birbiriyle etkileşimini sağlamıştır. Gerek kuramsal inceleme gerekse alan araştırması sonucu elde edilen bilgilerin paylaşıldığı tez çalışması aracılığıyla konu ile ilgili yazına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; kavramsal ve tarihsel boyutlarıyla geleneksel gazetecilik anlatılmakta; ardından internet gazeteciliği; kavramsal çerçevesi ve özellikleri, tarihçesi, türleri, işlevleri ve geleneksel gazetecilikten farklılıkları açısından ele alınmaktadır. İkinci bölümde; internet gazeteleri; içerikleri, okuyucularının özellikleri, kamuoyu üzerindeki etkileri ve okuyucu açısından avantajları bağlamında incelenmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise; internet gazetesi kullanımı ve kişisel özelliklerin bu kullanım üzerindeki etkisine yönelik İzmir ilinde gerçekleştirilen bir araştırmanın bulguları paylaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The extensity and flexibility in use of internet which has involved in our lives substantially in a short time has created online journalism broadcasting via internet. In other words, differentiation of news quality, diversification of news components and the rapid spread of the internet as the years 1980s has uncovered interaction with each other, the whole world. It is aimed to contribute to the relevant literature through the thesis study in which information obtained as a result of theoretical and field research has been shared. Traditional journalism is explained as its conceptual framework and history firstly, and then, online journalism is discussed in terms of its characteristics, history, types, functions and differences from traditional journalism in the first part of the study. In the second part, internet newspapers are examined in the context of their contents, characteristics of their readers, their impacts on public opinion and their advantages with regard to reader. In the third part, results of a research which is about usage of internet newspaper and the impact of personal characteristics on this usage and which was realized in Izmir are shared.