20. yüzyıl sanatında öz, töz ve model olarak kadın imgesi
As a essence, substance and model the images of women in 20th century arts
- Tez No: 385386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tez çalışmasının amacı sanatta ve yaşamın her alanında edilgen bir (s)imge olmak yada olmamak üzere mücadele eden kadın figürünü görünür kılmaktır. Bundan ötürü 20. yüzyılda dünyada ve Türkiye'de yaşanan sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik gelişmeler göz önünde bulundurularak kadın imgesinin plastik sanatlardaki yansımalarının sanat eserleri üzerinden incelenmesi tez konusunun kapsamını belirlemektedir. Bu kapsam, çalışmamızıkadını öz, töz ve model olmak üzere inceleyen üçana başlık etrafında şekillenmesine neden olmuştur. Ruh ve beden bütünlüğüyle kadın algısı ve bilgisinin sorgulanması öz'ü; kadının, kendini kendinden başka birine anlatma gereksinimi töz'ü; kadına önemli roller biçilmesi model(ler)'igörünür kılmıştır. Son aşamada, elde edilen veriler ışığında üretilmiş bir dizi resim ile sanatsal uygulama alanı yaratılmıştır. Bu tezde kadına yönelik algıyı belirleyen şeyin doğal ve evrensel özellikler olmadığı, çağlar boyu değişen ve gelişen şartlara göre kadın bedenine yönelik dayatmacı bir güzellik anlayışının egemen kılındığı sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılması beklenen bir diğer sonuçda kadına yönelik algıyı ve bu algıya yönelik bilgiyi, bilinç düzeyine yükseltmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to show the figure of woman struggling for being or not being a passive symbol/image in all fields of life and art. Therefore, by taking into consideration social, political, cultural and financial developments in Turkey and the world in 20th century, the examination of the art pieces in terms of the reflections of woman image on plastic arts, determines the scope of this thesis. This scope leads our study to form around three main topics that investigate the woman as essence, substance and model.With the unity of soul and body, questioning of woman perception and knowledge indicates the essence. The necessity of woman to state herself to other people indicates the substance. Attributing important roles to woman makes the model(s) visible. At final stage, artistic application fieldis created with a series of pictures produced in the light of obtained informations. In this thesis, it is concluded that natural and universal characteristicsdo not determinewoman oriented perception,according to changing and developing conditions during the agesan imposing understanding of beauty for the woman body is made dominant.Another result that is expected to be reached from this thesis is to raise woman oriented perception and knowledge for that toawareness level.