Celâleddîn es-Suyûtî ve Arap gramerindeki yeri
Jelâladdîn as-Suyûtî and his role in Arabic grammar
- Tez No: 385408
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ BAKIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tez, 15. yüzyıl Arap Gramerinin önde gelen isimlerinden biri olan Celâleddin es-Suyûtî'nin hayatını, eserlerini ve onun Arap Gramerine ve metodolojisine katkılarını ele almaktadır. Yaşadığı dönemde Mısır'da Memluklular hüküm sürüyorlardı. Suyutî, ülkenin siyasî, ekonomik ve sosyal durumun zayıfladığı bir dönem olan Mısır Memluk-larının son döneminde yaşamıştır. Küçük yaşta babasını kaybeden Suyutî, babasının ar-kadaşlarının yardımıyla eğitimini tamamlamıştır. Tefsir, hadis, fıkıh, kelam, dil, edebiyat ve nahiv alanında söz sahibi olacak kadar eğitim almıştır. Ayrıca az da olsa tıp alanında da eğitim almıştır. Bu çalışmamızda kaynak olarak Arap edebiyatı alanında yazılmış eski kaynaklar ve modern dönemde konuyla ilgili yapılmış araştırmalar esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with one of the Pioneer name of Arabic Grammar, Jalâl al-dîn al-Suyûtî's life, works, contributions to Arabic Grammar and its methodology. During the period he lived, The State of Memluk maintained its sovereignty in Egypt. Suyûtî lived during the last period of The State of Memluk in Egypt when the country underwent through a political, economic and social depression. Suyûtî's father died in his early ages but he could complete his education with help of his father's friends. He studied Commentary on the Koran, Hadith, Canon Law, Islamic Theology, Literature. Also he got a little medicine education, too. As source for our study in this field, ancient sources written in the Arabic Litera-ture and works written about this subject in modern terms were consulted.