Şevkî Hasan Tahsin İstanbulî Divanı: Transkripsiyonlu metin- sadeleştirme
Şevkî Hasan Tahsin İstanbulî's Divan: Transcriptional text and simplification
  1. Tez No: 385409
  2. Yazar: İSHAK TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ECE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 788
Özet
Bu çalışma, çoğunlukla“klasik geleneğin çözülüşü”,“gelenekten kopuş”ya da örtük imalarla“bitiş yüzyılı”olarak kavramsallaştırılan XIX. yüzyıl klasik Türk şiiri içinde, Şevkî Hasan Tahsin İstanbulî (1825- ?) ve Divanı'nın edebî konumunu belirlemeyi amaçlar. Böylelikle XIX. yüzyıl Türk edebiyat tarihi çalışmalarına katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Ana hatlarıyla giriş ve üç bölümden oluşan bu tez çalışmasında öncelikli olarak XIX. yüzyıl klasik Türk şiirinin genel durumu, şair ve şiir düzleminde ele alınarak devrin edebî çehresi betimlendi. Bu bölümden elde edilen bilgilerin de katkısıyla Şevkî Hasan Tahsin İstanbulî'nin hayat sergüzeşti ve edebî eğilimleri tespit edilmeye çalışıldı. Tezin ikinci bölümünde Şevkî Hasan Tahsin İstanbulî Divanı'nın biçimsel özellikleri ve muhtevası yönüyle incelemesi yapıldı. Üçüncü bölümde ise transkribe edilen orijinal metin sadeleştirilmek suretiyle daha kullanışlı duruma getirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims at detecting the position of Şevkî Hasan Tahsin İstanbulî and his Divan in the discourse of 19th century Ottoman Poetry which is conceptized as“breaking with the tradition,”“the deconstruction of the classical tradition”or“the century of ending”by unclear implications. It is herewith intended for contribution to the studies of the history of 19th century Turkish Literature. In the thesis which consists of introduction and three chapters with the main lines, it was firstly depicted the literary view of the era by handling the general situation of 19th century Turkish Classical Literature in the frames of poet and poetry. By the contribution of the information having been obtained from this part also, It was tried to detect Şevkî Hasan Tahsin İstanbulî's life adventure and literary tendency. In the second chapter of the thesis, thematic and the formal peculiarities of Şevkî Hasan Tahsin İstanbulî's Divan were touched. In the third chapter, the transcripted original text was made more handy by simplification.