Hasan İzzettin Dinamo'nun romanları üzerine bir inceleme: Roman-otobiyografi
A research on Hasan İzzettin Dinamo's novels: Novel-autobiography
- Tez No: 385411
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezin amacı, insan duyguları, toplum yaşayışı ve yaşanılan devre dair en kapsamlı bilgileri verebilen roman türünün imkânlarından hareketle roman ve otobiyografi arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu anlamda Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli romancılarından biri olan Hasan İzzettin Dinamo'nun romanlarından hareketle insan – toplum - siyaset ve otobiyografi ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla yazarın eserleri arasında bir seçme yapılmış olup çalışma, yazarın otobiyografik ağırlıklı romanları merkezli olarak sürdürülmüştür. Yazarın diğer eserlerinden de zaman zaman yararlanılmıştır. Çalışmada Dinamo'nun ilgili romanlarında benlik oluşumunu etkileyen olaylar, devir ve kişilerle ilgili meselelerde tespitlerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, Osmanlı'nın çöküş devinden çok partili hayata kadar Türkiye'deki olayları roman kurgusu dâhilinde söz konusu eden Hasan İzzettin Dinamo'nun kendi beni ile yaşanılanlar arasında daima bir ilişki kurduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to define the relationship between novel and autobiography through the posibilities of the novels which can present feelings, social life and the most detailed information about the period. In this sense, the relationship between human,society, policy and autobiography is tried to be defined through the novels of Hasan İzzettin Dinamo, one of the most important Republic era Turkish literature novelists. For this reason, the studies of the writer are selected and the study is based on aoutobiographic novels of the writer. Other studies of the writer is also used in some points. The matters on the events, period, characters in Dinamo's related novels that influence the writers' phenomenon of individuality are ascertained. Eventually, it is concluded that Hasan İzzettin Dinamo who mentioned the events in Turkey from collapse of Ottoman Empire to multi-party system in a novel fiction related his ego and the events all the time.