Yoksulluğun bir nedeni olarak kamusal sosyal yardımlar: Sivas Merkez ilçe örneği
Public social welfare as a reason of the poverty: Example of Central district of Sivas
  1. Tez No: 385421
  2. Yazar: YILMAZ DAŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREM SARIKOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
“Yoksulluğun Bir Nedeni Olarak Kamusal Sosyal Yardımlar: Sivas Merkez İlçe Örneği”isimli bu çalışmanın amacı, sosyal yardımların, yoksulluğu önlemedeki rolünün ne olduğunun orta konulmasıdır. Teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamadan oluşan bu çalışmanın birinci aşamasında yoksulluk ve sosyal yardım kavramları incelenmiştir. Uygulama aşamasında ise Sivas Merkez İlçede ikamet eden, hem Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından hem de Sivas Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden yardım alan 400 kişiye/haneye anket çalışması uygulanmıştır. Bu çalışma ile“sosyal yardım alanlara göre yoksulluğun nedeni nedir?”“Sosyal yardımlar yoksulluğa çare oluyor mu?”“Sosyal yardımlar yoksulluğu daha da fazlalaştırıyor mu?”gibi soruların cevabı aranmıştır. Elde edilen araştırma bulgularına göre, sosyal yardımlardan faydalanan kişiler/haneler, sosyal yardımların yoksulluğu önleme işlevine sahip olmadığını, yoksulluğu daha fazla oranda artırdığını, kronik yoksulluk olarak adlandırılan yoksulluk türünün sosyal yardım bağımlılığı sonucunda ortaya çıktığını ve yoksulluklarının nedenin sosyal yardımlar olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
“The aim of the thesis ”Public Social Welfare As a Reason of The Poverty: Example of Central District of Sivas“ is the role of the social welfare in preventing the poverty to reveal. In the first stage of the study which consists of two phases, including theoretical and practical, the concepts of poverty and social welfare were examined. In the implementation phase of the process, 400 people/housholds, who live in the central district of Sivas, and receive welfare both from Social Assistance and Solidarity Foundation in Sivas and from Sivas Provincial Directorate of Family and Social Policies, have been used in survey. Through this study, the answers to the questions such ”What is the cause of the poverty according to people receiving social welfare?“, ”Does social welfare reduce the poverty?“, ”Does social welfare increase further the poverty?" were searched. According to the obtained research findings, the people/housholds receiving social welfare, have stated that social welfare doesn't have the function of the preventing the poverty, it increases more likely the poverty, a kind of poverty so-called as chronic poverty has emerged as a result of dependence on the social welfare and the causes of their poverty are social welfare. Hence, it was concluded that the cause of poverty is social welfare.