Nevşehir' de kadın yoksulluğu
Women poverty in Nevşehir
- Tez No: 287916
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın konusu, genelde yoksulluk, özelde ise Nevşehir'de kadın yoksulluğudur. Yoksulluk; iktisadi anlamda gelir dağılımdaki eşitsizliğin bir sonucu olarak görülse de kadın yoksulluğu gelir dağılımdaki eşitsizliğin yanı sıra kültürel ve sosyal nedenlere de dayanmaktadır. Kadın yoksulluğu sadece maddi olanaksızlıkların değil bununla beraber kadın ve erkeği farklı kategorize eden, yaşamlarına farklı anlamlar yükleyen geleneksel yapının bir ürünüdür. Ataerkil sistem ve sistemin dayattığı cinsiyetçi gelenek ve görenekler kadının kamusal alana girmesini engellemekte, kadını özel alana hapsetmektedir. Geleneklerin kadın üzerindeki yaptırımı kadının işgücü piyasasına girmesini ve kadın istihdamını azaltmakta, hatta zaman zaman engellemektedir. Bu durum ise kaçınılmaz olarak kadının yoksullaşma riskini artırmaktadır.Gelenek ve kadın yoksulluğu ya da yoksunluğu kısır bir döngü şeklinde devam etmektedir. Örneğin; okuryazarlık oranı, önemli refah/yoksulluk göstergeleri arasındadır. Buna karşılık kadınların eğitim seviyelerinin düşük olması, ailede erkek egemen yapının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Tüm bunların sonucunda ise eğitim seviyesi düşük, sadece yeniden üretim ile ilgili rollerini kusursuzca yerine getiren kadınlar karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik olarak eşine ya da babasına bağlı yaşayan kadının ev dışında toplumsal bir yaşamı olmadığından; işgücü piyasasına katılımını gerektiren durumlarla karşılaştığında gerek yeterli eğitime sahip olmaması gerekse de işgücü piyasalarında erkeklerle rekabet edebilecek fiziksel güç ve teknik donanıma sahip olmaması nedeni ile enformel sektörde çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu durum ise kadını, yoksulluğu derinlemesine yaşamaya mecbur kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is; generally poverty but especially the poverty of women in Nevşehir. Although poverty is seen as a result of income inequality,women poverty is based on cultural and social reasons as well as income inequality.Women poverty not only results from the limited finances but also from a tradition construction that categorizes women and men differently.Patriarchal system and gender apartheid enforced by this system prevent women from participating in public sphere.Enforcement of customs on women restrain them from getting into the labor market and decreases their employment.This circumstance increases women?s impoverisment risk.Custom continues women poverty and privation in a vicious circle. For instance;rate of literacy is among the signs of prosperity.On the other hand;low women education level appears as a result of malestream in the family.As a consequence;we see women who are poorly trained and doing their task of reproduction perfectly.Since the woman,who is in need of her father or husband,doesn?t have a social life out of home,technical equipment, physical power and quality education that can compete with the men she has to work for informal sector.This misery forces women to live in poverty deeply.