Feridun Zaimoğlu'nun Kanak Sprak, Abschaum, Koppstoff eserleri örneğinde kanakça
Kanak language on the li̇terary work samples of Feridun Zaimoğlu's Kanak Sprak, Abschaum, Koppstoff
  1. Tez No: 385423
  2. Yazar: MERYEM NAKİBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Çalışmamızın amacı, Almanya'daki göçmen ikinci ve üçüncü kuşak tarafından oluşturulan ve genç diller arasında sayılan“Kanak Sprak”ın Alman dili ve edebiyatına etkisini göstermektir. Bu amaçla çalışmamızda öncelikli olarak Anadolu'dan Avrupa'ya işgücü göçüne değindik. Göç ve Kanak dilinin literatür tartışmasına yer verdik. Birinci bölümde göçten kaynaklanan zorluklar ve gelinen son süreç ele alındı. İkinci bölümde Gastarbeiterdeutsch, Kanak Sprak ve Kiezdeutsch'un oluşumu, benzerlikleri, farklılıkları, etkileşimleri belirlendi. Kanak dilinin tarihi, Alman diline etkisi, geçirdiği safhâlâ r incelendi. Üçüncü bölümünde Almanya'daki Türk yazınına ve Zaimoğlu'nun edebi kişiliğine değinildikten sonra, yazarın Kanak Sprak, Koppstoff, Abschaum adlı eserleri, Sosyo-Linguistik açıdan Metin dilbilim yöntemiyle irdelendi. Dördüncü bölümde Kanak Sprak'ın eğlence ve medyadaki kullanım şekli araştırıldı. Sonuç bölümünde ise, bu yeni dilin özellikle gençler üzerinde büyük bir etkisinin olduğu tespit edilerek çeşitli sonuçlara varıldı.
Özet (Çeviri)
In this work we mentioned about labor migration from Anatolia to Europe. The aim of the work is to show the influence of“Kanak Sprak”which is accepted among new languages two generation has showed it up. In the first section, we focus on the literature criticism of migration and Kanak language. The first part touches on the hardships and the processes of migration. While the second part tells about the constitution of Kanak Sprak and Kiezdeutsch, the history of Kanak Language, and its influence on German Language, which is the seismic phases or process as well as the differences and similarities between Kanak Sprak, Kietzdeutsch and Gastarbeiterdeutsch. In the third section, the Turkish letters which is in Germany, to the literary personality of Zaimoglu, in works of Kanak Sprak, Koppstoff, Abschaum, we analyze the Kanak Language linguistically which is as socio linguistics. In the fourth part, we analyze the application of Kanak Sprak on entertainment and media. In the conclusion section, here are several hypotheses to be determined as the final conclusion of German Language and its effects on the young generation.